Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola ülkeleri haritadan silebilir

Ebolanın ülkesinin varlığını tehdit ettiğini söyleyen Liberya Savunma Bakanı Samukai, yardım çağrısını yineledi. Yetkililer hasta sayısının, açıklananın çok üzerinde olduğunu bildiriyor

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Batı Afrika ülkelerinde ebola salgını hızla yayılırken, yerel yöneticiler durumun vehametini gözler önüne seren açıklamalarda bulunuyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Liberya Savunma Bakanı Brownie Samukai "Liberya'nın varlığını sürdürebilmesi tehdit altında" açıklamasında bulundu. Samukai uluslararası yardım taleplerini bir kez daha belirtti. Hastalığa 1100'den fazla kurban veren Liberya'da gerekli altyapı , lojistik desteğin, sağlık elemanı ve finansal desteğin bulunmadığını bildirildi. Harvard Üniversitesi'nde konuyla ilgili toplantıya telekonferansla bağlanan Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf de "Salgın en az üç hafta daha şiddetini artırarcak" diye konuştu.

ÖLÜ SAYISINDA KORKUTAN ARTIŞ
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) açıkladığı son rakamlara göre eboladan ölenlerin sayısı 2 bin 300'e, hasta sayısı ise 4 bin 300'e ulaştı. Son güncellemeyle ölü sayısında bir günde 200 kişilik artış görülmesi dünya kamuoyunu dehşete düşürdü. Bölgedeki muhabir ve sağlık görevlileri gerçek rakamların, saptananın çok üzerinde olduğunu aktarıyor. WHO'nun salgın hastalıklardan sorumlu direktörlerinden Dr. Sylvie Briand "İki etaplı bir strateji oluşturduk. İlk olarak hastalığın yayılma hızını olabildiğince yavaşlatacağız, daha sonra da ebolayı tamamen yok etmeye odaklanacağız" dedi. Ebola nedeniyle 550 kişinin öldüğü Gine'de, Devlet Başkanı Alpha Conde Senegal ve Fildişi Sahili'nin sınırları kapatmasını "Bu önlemler sınırı gizlice geçmeye çalışanları teşvik eder" diye eleştirdi. Ebolaya çok sayıda kurban veren Gine, Liberya ve Sierra Leone'nin yanısıra Nijerya'da da 8'i ölümle sonuçlanan 19 vaka tespit edildi. Senegal'de ise karantinaya alınan Gineli üniversite öğrencisi iyileşti.

'GÖZTEPE'DE UYUZ KARANTİNASI' İDDİALARI YALAN ÇIKTI
İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş, bazı medya kuruluşlarında çıkan "Uyuz salgını nedeniyle hastanede bazı bölümler karantinaya alındı" iddialarına yanıt verdi. Odabaş, söz konusu haberlerin çarpıtma olduğunu savunarak şu açıklamayı yaptı: "Bahsi geçen klinik acile gelen dahiliye hastalıklarına hizmet eden bir bölüm ve aynı zamanda bir yoğun bakımı var. Burada çalışan 7 kişide uyuz hastalığı tespit edildi. Bunlardan 5'i hemşire, 2'si taşeron personel. Çok muhtemel ki personel dışarıda kaptı ve içerideki personele bulaştırdı ama hastalara bulaşmadı. Şu bir gerçek ki; kaynak hastane değil. Öyle olsa hastalara da bulaşmış olurdu. Bunlar çalışmaya devam ediyorlar. Dahiliye kliniği kapatılmadı. Karantina söz konusu değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola ülkeleri haritadan silebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN