Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'dan Obama'nın planına tepki

ABD'nin Suriye topraklarındaki IŞİD hedeflerini vurma planına Şam'dan ilk tepki geldi. Esad yönetimi Obama'nın açıkladığı planın Suriye'ye bir saldırı olacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 18:56 Güncelleme Tarihi: 11.9.2014 18:56
Esad yönetimi, Suriye topraklarını hedef alacak bir operasyon için Şam'la koordinasyon içinde olunması gerektiğini söyledi.

Suriye İç Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Şam yönetiminin onayı olmadan yapılacak operasyonların "ülkeye yönelik bir saldırı" olarak görüleceğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ın yanısıra Suriye'deki IŞİD hedeflerinin de vurulacağını ancak bunun için Esad yönetimiyle işbirliği yapılmayacağını söylemişti.

"TAMAMEN YOK EDECEĞİZ"

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le ilgili açıklama yaptı. Obama yaptığı açıklamada, IŞİD'in kendisini "İslam Devleti" olarak tanımladığına işaret ederek, "IŞİD, İslam ile alakası yok. IŞİD, kesinlikle bir devlet de değil. IŞİD bir terör örgütü, bu açık ve net" dedi.

ABD Başkanı Obama, ABD'nin Irak'ta hava saldırıları başlatmasına değinerek, "Bu sadece bizim savaşımız değil. Amerika'nın bu terör tehdidini etkisiz hale getirmek için geniş bir koalisyona liderlik edeceğini açıklıyorum" diye konuştu.

Obama: "Amacımız çok açık: Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir terörle mücadele stratejisiyle IŞİD'in gücünü azaltacağız ve tamamen yok edeceğiz."

"İlk olarak bu teröristlere karşı sistematik hava saldırıları düzenleyeceğiz. Hem Suriye hem de Irak'ta IŞİD'e karşı harekete geçmekten tereddüt etmeyeceğim."

"İkinci olarak sahada bu teröristlerle mücadele eden güçlere desteğimizi artıracağız."

"IŞİD gibi bir kanseri yok etmek zaman alacak. Ne zaman askeri eylemde bulunursak, bunun riskleri de olur. Ama bu Irak ve Afganistan'daki savaştan farklı."

"Amerikan güçleri, muharip misyon üstlenmeyecek. Irak'ta yeni bir kara savaşına sürüklenmeyeceğiz."

Obama, "Başkanlığımın ana prensibi şu: Eğer Amerika'yı tehdit ederseniz, sığınabileceğiniz hiçbir güvenli bölge olmayacak" dedi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Silahlı Kuvvetleri'nin IŞİD'e karşı misyonu yerine getirmek için Başkomutan'ın emirlerini uygulamaya hazır
olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan Obama'nın planına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN