Müzakereler Türkiye karşıtında

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker yeni kadrosunu açıkladı. AB kapıları 5 yıl boyunca genişlemeye kapatılırken, müzakere dosyaları Türkiye karşıtı olan Avusturya'ya verildi

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun başkanlığına seçilen Lüksemburg eski Başbakanı Jean-Claude Juncker, dün yönetim kadrosundaki görev dağılımını açıkladı. 27 kişilik kadrosunda 9 kadına görev veren Juncker ekonomik büyüme politikaları, enerji reformları ve ticari ilişkileri yürütecek ekibiyle birlikte 1 Kasım'da göreve başlayacak. Atanma süreci daha zorlu bir prosedüre tabi olan Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği'ne ise geçtiğimiz günlerde İtalya'nın eski Dışişleri Bakanı Federica Mogherini getirilmişti. Juncker'in listesinde merkez sağ partilerinden 15, sosyalist partilerden 8, liberallerden ise 5 delege bulunuyor. 5 yıl boyunca görev yapacak ekipte beklendiği gibi Genişlemeden Sorumlu Komiserlik'in adı değiştirildi. AB Müzakereleri Dosyası ise Türkiye'nin AB üyeliğine karşı soğuk tutumu ile bilinen Avusturya'ya verdi. Böylece, Avusturyalı Hıristiyan Demokrat Johannes Hahn, "Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Dosyası"dan sorumlu Komisyon Üyesi oldu.

LİSTE 54 KEZ DEĞİŞTİ

Genişlemeye pek olumlu bakmadığını defalarca ortaya koyan Juncker'in, Genişleme Müzakereleri Dosyası'nı Komşuluk Politikası ile birleştirerek Hahn'a teslim etmesi, Brüksel'de "Önümüzdeki beş yılda Avrupa Birliği'nde genişleme olmayacağının kabulü" olarak yorumlandı. Avrupa Komisyonu'nun yeni dönemde ağırlığını, komşuluk politikası ve Batı Balkan ülkelerinin müzakere süreçlerine vermeyi planladığı aktarıldı. Günlerce süren mülakatların ardından yönetici kadrosunu açıklayan Juncker'in ancak 54 kez değiştirdikten sonra listenin son halinde karar kıldığı söyleniyor.

AB BAKANI BOZKIR YÖNETİMİ KUTLADI
Aralarında 5 eski başbakan ve 19 eski bakanın bulunduğu Avrupa Komisyonu'nun yeni üst yönetimini kutlayan ilk isimlerden biri de AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır oldu. Bozkır "Türkiye'nin katılım süreci ve tam üyelik müzakereleri usullere uygun olarak devam edecektir" dedi. 11 AB ülkesi ve Türkiye'de kamuoyunun AB'ye bakışını ortaya koyan Transatlantik Eğilimler Anketi ise Türkiye halkının yüzde 53'ünün AB üyeliğinden yana olduğunu duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzakereler Türkiye karşıtında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN