Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'nın NATO üyeliği gündemde yok

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, ülkesinin NATO'ya üye olmak için başvuru yapmasının şu aşamada gündemde olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 13:31
Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, ülkesinin NATO'ya üye olmak için başvuru yapmasının şu aşamada gündemde olmadığını, bunun yerine Ukrayna ile NATO arasında "genişletilmiş imkanlar programını" hayata geçirmeye odaklanmak gerektiğini belirtti.

Klimkin, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, şu aşamada ülkesinin NATO üyeliğinin gündeme getirilmesinin aslında bu ihtimali uzaklaştıracağını söyledi.

Klimkin, Galler'de geçen hafta yapılan NATO zirvesinde Ukrayna'nın güvenlik alanında desteklenmesine yönelik sağlanan uzlaşmaların yanı sıra Ukrayna ileNATO arasındaki işbirliği imkanlarının genişletilmesi programı konusunda mutabakat sağladığını hatırlattı. Ukraynalı bakan, bu program çerçevesinde ülkenin menfaatlerine uygun çok özel "yol haritasının" oluşturulacağını ve bunun ülkesine NATO ile işbirliğinde istedikleri kadar ileri gitmelerine imkan verebileceğini vurguladı.

Vatan Partisi lideri Yulya Timoşenko, dün yaptığı açıklamada, parlamento seçimleriyle aynı zamanda Ukrayna'nın NATO üyeliğine ilişkin referandum yapılması gerektiğini dile getirmiş, bununla ilgili tekliflerini Merkez Seçim Komisyonu'na sunduklarını kaydetmişti.

"RUSYA, KİEV İLE MOSKOVA ARASINDAKİ GÜVENİ YOK ETTİ"


Klimkin, ayrıca Rusya yönetiminin Kiev ile Moskova arasındaki güveni yok ettiğini, bundan dolayı iki ülkenin şu anda sadece kritik konularda diyaloğu sürdürebildiğini söyledi.

Klimkin, "Rusya, aralarında Budapeşte Memorandumu da dahil tüm sorumlulukları tamamen yok etti. Önemli olan güvendir. İşte bu güven iki ülke arasında şu anda yoktur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'nın NATO üyeliği gündemde yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN