Avustralya terör tehdit seviyesini yükseltti

Giriş Tarihi: 12.9.2014 11:20

Avustralya Federal Hükümeti, ülkede "orta" olan terör tehdit seviyesini, Ortadoğu'da savaşa katılan vatandaşları bulunması nedeniyle "yüksek düzeye" çıkardığını açıkladı.

Terör tehdit seviyesini yükselten Avustralya hükümet yetkilileri, "terör saldırısı riski bulunduğunu ancak nerede ve hangi hedeflere yönelik olacağını bilmediklerini" belirtti.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, konuya ilişkin yaptığı açılamada, terör saldırısı hakkında belli bir istihbaratlarının olmadığını ifade ederek, "Saldırıyı gerçekleştirebilecek niyette ve kapasitede olan insanların olduğunu biliyoruz" dedi.

Terör tehdit seviyenin yükselmesini Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı'nın (ASIO) tavsiye ettiğini belirten Abbott, buna sebep olarak da "Ortadoğu'da savaşlara katılan Avustralyalılar ve onları destekleyen vatandaşların bulunmasını" gösterdi.

Avustralyalıların "günlük hayatlarında hiçbir değişiklik hissetmeyeceklerini" söyleyen Abbott, "Havaalanlarında, limanlarda, askeri üslerde, hükümet binalarında ve büyük toplumsal faaliyetlerde biraz daha güvenlik tedbirlerini fark edecekler" diye konuştu.

Avustralya'da terör tehdit seviyeleri, "düşük, orta, yüksek ve aşırı" olarak kodlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avustralya terör tehdit seviyesini yükseltti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN