Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serdar Karagöz: IŞİD’i bölgenin istikrarsızlığı üretti

Giriş Tarihi: 12.9.2014 12:01 Güncelleme Tarihi: 12.9.2014 12:01
A Haber'de Kadraj'a konuk olan Daily Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz, ABD Başkanı Barack Obama'nın açıkladığı '4 aşamalı IŞİD planı ve Ortadoğu'nun mevcut durumuyla' ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak, "IŞİD'i askeri operasyonlarla bölgeden tamamen atmak mümkün değil. Bölgede IŞİD'i üreten unsur, bölgenin istikrarsız olmasıdır." şeklinde konuştu.

IŞİD'İ BÖLGENİN İSTİKRARSIZLIĞI ÜRETTİ

Açıklanan bu plana baktığımız zaman, bir hava operasyonu gözüküyor. Amerikalı askeri unsurların karadan kullanılmayacağına ilişkin bir yaklaşım da var. Fakat IŞİD gibi bir örgütü, kara unsuru olmaksızın bölgeden yok etmek, askeri açıdan çok mümkün değil. Aslında IŞİD'i askeri operasyonlarla bölgeden tamamen atmak çok mümkün değil. Bölgede zaten IŞİD'i üreten unsur, bölgenin istikrarsız olmasıdır. Obama'nın bölgenin stabil olmasına ilişkin bir planı yok. 15 dakika konuştu, ben bir şey görmedim. Ben buna 4 aşamalı 'IŞİD'ten acil kurtulma planı' diyorum. Çok hızlıca bundan kurtulmayı planlıyorlar ama zaten 2 hafta önce bir planının olmadığını kendisi de ifade etmişti ve çok eleştiri almıştı. Dolayısıyla Suriye'nin istikrarsızlığı devam ettiği sürece, Beşşar Esed orada istikrarsızlığın sembolü. Irak'ta istikrarsızlığın devam etmesi durumunda IŞİD ve IŞİD'i oluşturan faktörler ortadan kalkmıyor. Siz istediğiniz kadar askeri operasyon yapın, bölge istikrarsız olduğu sürece bugün IŞİD gider başka bir örgüt gelir. Bölgede terör yine aktif bir şekilde kendisine hayat bulur."

OBAMA'NIN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ …


Barack Obama'nın en büyük özelliği hiçbir zaman net bir politika üretememesi oldu. En somut söyledi şey "askerlerimizi bölgeden çekeceğiz" oldu. Askerleri çekmek bir nebze Amerikalı vergi mükelleflerini rahatlatmak oluyor ama bölgenin acısını bölgede yaşayanlar çekiyor, Türkiye çekiyor. Irak, Afganistan, Suriye son derece 'de stabil' bir durumda, bunun faturasını bu bölgede yaşayan insanlar ödüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serdar Karagöz: IŞİD’i bölgenin istikrarsızlığı üretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN