Ve Obama savaşa hazır!

Giriş Tarihi: 12.9.2014

Irak ve Suriye'de etkisini genişleten IŞİD örgütüne karşı stratejisi olmamakla eleştirilen ABD Başkanı Obama dersine çalıştı ve planını TV'den halkına açıkladı: IŞİD kanser gibi. Onları yok etmek uzun sürecek. Biz havadan, Irak güçleri karadan saldıracak

Irak ve Suriye'de etki alanını giderek geliştiren Irak Şam İslam Devleti terör örgütüyle (IŞİD) ilgili net bir tavır ortaya koymamakla eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama önceki akşam 14 dakikalık Ulusa Sesleniş konuşmasında IŞİD'le mücadele stratejisini açıkladı. Merakla beklenen açıklama öncesi bölge liderleiyle yoğun bir telefon trafiği yaşayan ardından kurmaylarıyla stratejiye son şeklini vermek için bir toplantı yapan Obama son olarak da Irak Savaşı yorgunu halkına IŞİD planını anlattı.

TEHDİTLERE KARŞI GÖZDAĞI

Konuşmasına IŞİD ve diğer silahlı tehditlere seslenerek "Eğer Amerika'yı tehdit ediyorsanız, sığınacak güvenli bir ülke bulamayacaksınız" diye oldukça milliyetçi ve Bush dönemi söylemlerin benzeri bir tonda başlayan Obama 4 ayaklı bir strateji planı ortaya koydu. Konuşmasında ABD halkının korkularını da dikkate alarak Amerikan ordusunun kara operasyonuna katılmayacağı vurgusu yapan Obama " Irak'ta yeni bir kara savaşı yürütmeyeceğiz. Irak güçleri hücumda olurken biz de IŞİD'e karşı sistematik hava saldırısı düzenleyeceğiz" dedi. IŞİD'i bir kansere benzeten ABD Başkanı "Bu kanseri yok etmek zaman alacak. Bu çabalar Irak ve Afganistan'daki savaşlardan farklı olacak. Ön cephede savaş partnerlerimizi desteklerken bizi tehdit eden teröristleri yok etmeye dayanan bu strateji, Yemen ve Somali'de izlediğimiz başarılı stratejinin aynısı" diye konuştu. İşte ABD'nin dört ayaklı IŞİD stratejisi;

1) SİSTEMATİK HAVA OPERASYONU:
Irak'taki hava saldırıları IŞİD hedeflerini yok etmeye yönelik geniş kapsamlı planlı ve sistematik olacak. Yalnızca ülkedeki ABD personelini koruma ve insani yardım amaçlı değil bir hava taaruzu mahiyeti taşıyacak.

2) IRAK ORDUSU'NA DESTEK:
Karada IŞİD'e karşı mücadele veren Irak Ordusu ve Kürt silahlı gruplarına istihbarat ve askeri ekipman desteği artırılacak. Bu bağlamda 475 ABD personeli Irak'a gönderilecek. Böylece Irak'taki ABD personeli sayısı 1600'e çıkacak. Suriye'de IŞİD ile mücadelede Esad rejimine bel bağlamak yerine siyasi çözümü takip ederken muhalifler güçlendirilecek. Bölgede muhaliflere destek vermek için Kongre'den onay istenecek. Suudi Arabistan'la işbirliğine gidilecek.

3) FON VE İNSAN KAYNAĞINI KESME:
Dünya genelindeki partmerlerle çalışarak IŞİD'in fon kaynaklarını kesme çabalarını ikiye katlamak ,istihbarat toplamak, yabancı teröristlerin ülkeye giriş çıkışını önlemek.

4) İNSANİ YARDIM:
IŞİD'le mücadelede kurulacak geniş koalisyonun insani yardımlarını sürdürmesini sağlamak. Bu konuda Kongre'nin de desteğini alarak daha güçlü bir mutabakat sağlamak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ve Obama savaşa hazır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN