IŞİD'e karşı taarruza geçilecek

Giriş Tarihi: 13.9.2014 09:27

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, "Önümüzdeki günlerde (IŞİD'e karşı) daha agresif olmamızı ve bugüne kadarki daha ziyade savunma odaklı yapıdan hücum odaklı bir yapıya geçişi bekleyebilirsiniz" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Irak'ta Amerikan ordusunun, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı ileriki günlerde "daha agresif olacağını" ve daha fazla "taarruza" geçeceğini belirtti.

Kirby, Pentagon'da düzenlediği brifingde, "Önümüzdeki günlerde daha agresif olmamızı ve bugüne kadarki daha ziyade savunma odaklı yapıdan hücum odaklı bir yapıya geçişi bekleyebilirsiniz" dedi.

Bir soru üzerine Kirby, bundan böyle IŞİD'in lider kadrosunu da hedef alacaklarının işaretini verdi.

IŞİD'in lider kadrosunu şimdiye kadar hedef almadıklarını kaydeden Kirby, "Ancak tekrar söylemem gerekirse, Irak'ta daha taarruza dönük çabalar göreceksiniz. Ve elbette böyle bir şebekenin peşinde olduğunuzda, takip etmeniz gereken şeylerden biri de (onların) komuta ve kontrol ve güçlerini yönetme yeteneğidir" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ GENERAL ALLEN'A, KÜRESEL KOALİSYON ÖZEL TEMSİLCİLİĞİ GÖREVİ


Bu arada emekli general John Allen'ın, IŞİD'e karşı küresel koalisyonda ABD Başkanı'nın özel temsilcisi olarak görevlendirildiği açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, en son Afganistan'daki uluslararası güçlerin komutanlığını yapan Allen'ın görevinin, koalisyonun inşası ve kalıcı olmasına yardımcı olmak olacağını belirtti.

Kerry, Allen'ın yardımcılığına ise ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün getirildiğini kaydetti.


ABD'DEN IŞİD'E YENİ HAVA SALDIRILARI


Bu arada ABD ordusu Irak'taki IŞİD hedeflerini vurmaya devam ediyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Amerikan savaş uçaklarının Erbil ve Musul Barajı yakınlarındaki IŞİD hedeflerine iki yeni hava saldırısı düzenlediği, saldırılarda IŞİD'e ait iki silahlı aracın imha edildiği belirtildi.

CENTCOM, ABD'nin Irak genelinde bugüne kadar 158 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e karşı taarruza geçilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN