Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manyetik fırtınalar Dünya'ya yaklaşıyor

Güneş'te art arda yaşanan şiddetli patlamaların ardından ortaya çıkan manyetik fırtınalar Dünya'ya doğru ilerleyişini sürdürüyor. Bilim insanları endişeli...

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Geçtiğimiz çarşamba ve önceki gece gerçekleşen Güneş fırtınaları, bilim çevrelerini endişelendiriyor. Güneş fırtınaları güneşin taç küresinde iki kütle atımına neden oldu. Bu kütle atımları uzaya büyük bir hızla iyonize plazma yayıyor. Ortaya çıkan manyetik fırtınalar ise Dünya'daki manyetik alanları etkiliyor. Zira ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetim İdaresi'ne (NOAA) bağlı Ulusal Hava ve İklim Tahmini Merkezi'nden yapılan açıklamada üst üste gelen Güneş fırtınalarının manyetik etkisinin özellikle Kuzey Amerika'da radyo frekanslarını, GPS sinyallerini ve elektrik şebekelerindeki güç transferlerini bozabileceği kaydedildi. Merkezin direktörü Thomas Berger, tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekerek "Güneş fırtınasının manyetik etkileri elektrik şebekelerinde kalıcı hasar vermeden yönetilebilmeli" diye konuştu. NASA temmuzda yaptığı açıklamada 2012'de gerçekleşen bir Güneş fırtınasının elektrik şebekelerini bozulmanın eşiğine getirdiğini ve Dünya'nın 18'inci yüzyıldaki şartlara geri dönmekten kıl payı kurtulduğunu açıklamıştı. Carrington Olayı olarak da bilinen 1859 yılında yaşanan Güneş fırtınasında Avrupa ve Kuzey Amerika'daki tüm telgraf sistemleri bozulmuştu.

KUZEY KIZILA BÜRÜNDÜ

Berger ayrıca ardarda yaşanan ve Güneş'in aynı bölgesinde meydana gelen bu Güneş patlamasının doğrultusunun yeryüzüne doğru gerçekleştiğini vurguluyor. Berger, "Güneş fırtınalarının, Dünya'daki manyetik alanlarla diğer bölgelere göre daha büyük bir etkileşim içinde olan kutup bölgeleri üzerindeki etkisini göz ardı edemeyiz" diyerek konunun ciddiyetini vurguluyor. Güneş fırtınaları nedeniyle ABD'nin kuzeyindeki ve Kanada'daki gökyüzünün kızıl bir hal aldığı görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manyetik fırtınalar Dünya'ya yaklaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN