Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: Türkiye kaygılarında haklı

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada IŞİD'e karşı mücadele kapsamında Türkiye'nin kaygılarında haklı olduğu belirtildi ve "Türkiye ile sahip olduğumuz ortaklıktan memnunuz" denildi

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı başlattığı geniş çaplı operasyonun temellerini oluşturmaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry günlerdir süren yoğun diplomasi trafiğine dün Mısır'da devam etti. Mısır'dan yapılan ilk açıklamada IŞİD'e karşı yürütülecek operasyanda aktif rol alınmayacağı belirtildi. IŞİD'e karşı bölge ülkelerinin desteğini arayan Kerry, önceki günkü Ankara ziyareti sırasında ise ABD'li gazetecilere konuştu. Kerry, IŞİD ile mücadele için "savaş" kelimesini kullanmaktan kaçınarak, bunu daha çok "geniş çaplı terörle mücadele" olarak görmek gerektiğini belirtti. Ancak bu açıklamalara saatler sonra Beyaz Saray'dan düzeltme geldi.

'SAVAŞ HALİNDEYİZ'
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Bu savaş, IŞİD'e karşı ABD şeklinde değil. IŞİD, dünyayla savaşa girmeye hazır olduğunu belirtti. Başkan Obama da bu tehdide karşı koymak için uluslararası koalisyona öncülük etmek için harekete geçti. Buradan şu sonuca varabilirsiniz: ABD, IŞİD ile savaş halindedir" dedi. Sözcü Earnest ayrıca "Şunda şüphe yok ki Türk yetkililer IŞİD tarafından yaratılan istikrarsızlık ve şiddete dair haklı olarak kaygı duyuyor. Bunların hepsi Türkiye'nin yanı başında oluyor ve haklı olarak kaygılılar. Türkiye ile aramızda geniş uluslararası koalisyona nasıl katkı sağlayabilecekleri ve ne rol oynayabilecekleri hakkında kapsamlı istişareler sürüyor. Türkiye ile sahip olduğumuz ortaklık ve ittifaktan elbette memnuniyet duyuyoruz ve onların bu tehdide karşı koymak için uluslararası camiaya katılma çabalarını dört gözle bekliyoruz" dedi.

'BASKI YAPAMAYIZ'
Pentagon Sözcüsü John Kirby de "Beklentimiz, Türkiye'nin, bir NATO müttefiki olarak coğrafyası gereğince, bu çabada bir ortak olacağı yönünde. Ancak bunun nasıl ve ne zaman olacağının kararı Türk liderleri ve Türk halkına bağlı, bunu biz dikte etmeyeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Türkiye kaygılarında haklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN