Hollanda'da domates savaşı

Giriş Tarihi: 14.9.2014 19:43

Amsterdam'da bir araya gelen 2 binden fazla kişi üreticilerin satamadığı 200 bin domatesi bir birlerine atarak, Rusya'nın ambargosunu protesto etti.

Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönelik aldığı gıda ithalatından olumsuz etkilenen Hollandalı üreticiler, ambargoyu "domates savaşı" yaparak protesto etti.

Amsterdam'ın ünlü Dam Meydanı'nda bir araya gelen 2 binden fazla kişi, üreticilerin satamadığı yaklaşık 200 bin domatesi bir birlerine fırlattı.

İspanya'nın Bunol kasabasındaki geleneksel "domates savaşı"ndan esinlenerek gerçekleştirilen etkinliğe Hollandalıların yanı sıra çok sayıda turist de katıldı.

Belediyeden alınan özel izinle gerçekleşen etkinlik için Dam Meydanı'nda özel alan oluşturuldu. Çevre halkı, esnaf ve turistlerin olumsuz etkilenmemesi için "domates savaşı"nın yapıldığı alanın etrafı özel setlerle çevrilirken, katılımcılardan 15'er avro giriş ücreti alındı.

Yaklaşık 1 saat süren etkinlikten sonra etrafın temizliğini "domates savaşı"na katılanlar yaparken, toplanan paranın ambargodan zarar gören üreticilere verileceği bildirildi.

Satış için uygun olmayan çürük domateslerin kullanıldığı etkinlikte, kamyonla getirilenler dışında başka domateslerin kullanılmasına izin verilmedi.

Rusya'nın Ukrayna krizinden dolayı AB ülkelerine yönelik aldığı gıda ithalatından etkilenen ülkeler arasında yer alan Hollanda'da üreticilerin ambargodan dolayı 2 milyar avroya yakın zarar etmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da domates savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN