IŞİD'den bir infaz daha

IŞİD, rehin tuttuğu İskoç asıllı yardım görevlisi David Haines'i de infaz etti. Örgüt tarafından yayımlanan videoda, sıradaki kurbanın bir diğer İngiliz rehine Alan Henning olacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 15.9.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, daha önce infaz ettiği ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'un ardından, şimdi de bir İngiliz rehineyi kafasını keserek öldürdü. Daha öncekilere benzer şekilde siyah maske takmış bir militanın elinde bıçakla tehditler savurduğu videoda, David Haines'ten sonraki kurbanın diğer İngiliz rehine Alan Henning olacağı vurgulandı. Haines'in infazı, ailesinin önceki gün kamuoyuna yaptığı açık yardım çağrısından hemen sonra gerçekleşmesiyle de dikkat çekti. "Amerika'nın Ortaklarına Bir Mesaj" başlığını taşıyan Haines'in infaz videosunda İngiltere Başbakanı David Cameron'a hitaben kısa bir konuşma yaptığı görülen IŞİD militanı, Londra'yı Kürtlere silah sağlamakla suçladı. Haines de infazdan önce, "Öldürülmemden tamamen Cameron suçludur, çünkü İngiltere, ABD'nin İslam Devleti'ne karşı oluşturduğu koalisyona gönüllü olarak katıldı" şeklinde konuştu. Fransız yardım ajansı ACTED adına Suriye'nin kuzeyinde çalışmalarda bulunurken geçtiğimiz yıl mart ayında kaçırılan 44 yaşındaki David Haines, daha önce Balkanlar'da ve Afrika'da da insani yardım faaliyetlerine katılmıştı. 2012'de kısa süreyle Güney Sudan'da bulunan Haines, Hırvat bir kadınla evli ve iki çocuk babasıydı.

ABD: OMUZ OMUZAYIZ
İnfaz görüntüleriyle ilgili bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, eylemi "şeytanca bir iş" olarak tanımlarken, ABD Başkanı Barack Obama'dan da "Teröre karşı omuz omuzayız" açıklaması geldi. IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona katılan ülke sayısı ise 40'a yaklaştı.

DAVİD CAMERON: İSLAM BARIŞ DİNİDİR, BUNLAR CANAVAR
Bir İngiliz vatandaşının IŞİD tarafından öldürülmesinin ardından dün sert bir açıklama daha yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, "İslam barış dinidir. İslam, IŞİD'in yaptıklarından uzaktır. Bunlar Müslüman değil, canavar" ifadelerini kullandı. IŞİD'in sadece Ortadoğu'ya değil, dünyanın diğer ülkelerine de zarar vermeye çalıştığını belirten Cameron, "Bunlar sadece bir İngiliz rehineyi öldürmediler, başka Avrupa ülkelerine de saldırı planlamaya devam ediyorlar. Ülkemizin güvenliği için gerekli bütün adımları atacağız" dedi.

ENDONEZYA'DA IŞİD BAĞLANTILI 4 TÜRK TUTUKLANDI
Endonezya'nın Sulawesi eyaletinde operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, Suriye'den geldikleri iddia edilen 4 Türk ve 3 Endonezyalıyı tutukladı. Zanlıların operasyonun başlatıldığı sırada Poso kentine gitmeye çalıştıkları kaydedildi. Endonezya polisinden yapılan açıklamada, "Bu kişilerin IŞİD bağlantılı bir hücreyle ilişkili oldukları belirlendi" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den bir infaz daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN