Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 ülkeden IŞİD'e karşı Irak'a askeri destek

Paris'te toplanan 30 ülkenin temsilcileri IŞİD'e karşı savaşılacağı ve örgütün finansal kaynaklarının kurutulacağı yönünde ortak bildiri yayımladı

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele kapsamında oluşturulan koalisyonun izleyeceği yol haritasını belirlemek için çalışmalar sürüyor. Koalisyona katılan 30 ülkenin temsilcileri dün Fransa'nın başkenti Paris'te toplandı.

'GENEL YAKLAŞIM BENİMSENMELİ'
Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği toplantının sonuç bildirgesinde Irak'taki yeni hükümete askeri destek dahil gereken yardımın yapılacağı kaydedildi. Bildiride, Birleşmiş Milletler'in (BM) 2170 sayılı kararı kapsamınca, IŞİD'e karşı savaşılacağı ve kaynaklarının kurutulacağı vurgulanırken, BM kararının doğru uygulanıp uygulanmadığının takip edileceği kaydedildi. Türkiye konferansta IŞİD tehdidinin ivedilikle kaldırılması gerektiği görüşünü yinelerken, IŞİD'le mücadelede genel yaklaşımın benimsenmesi gerektiğine işaret etti. Toplantıya ev sahipliği yapan Fransa da ABD'nin IŞİD'e karşı Irak'ta yürüttüğü hava saldırılarını desteklemek amacıyla keşif uçuşlarına başladı. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise "ABD'nin koalisyonu fos" derken, ABD, İran ile işbirliği yapmayacaklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 ülkeden IŞİD'e karşı Irak'a askeri destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN