Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de Kongre Suriyeli muhaliflere desteği görüşecek

ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu oluşturan Cumhuriyetçiler, Suriyeli ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman sağlanması için Obama yönetimine yetki vermeye yönelik yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.

Giriş Tarihi: 16.9.2014 08:54
Düzenlemenin, Kongre'de bu hafta görüşülecek hükümetin fonlanmaya devam etmesini öngören daha geniş kapsamlı harcama tasarısının içine değişiklik önergesi olarak ilave edilmesinin planlandığı belirtiliyor.

Kongre'nin harcama tasarısını, hükümetin 11 Aralık'a kadar açık kalabilmesi için bu hafta mutlaka geçirmesi gerekiyor. Kongre kasımda yapılacak ara seçimlerin hazırlıkları nedeniyle bu hafta sonu 2 aylık tatile girecek.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Buck McKeon tarafından hazırlanan 7 sayfalık değişiklik önergesinin, Suriyeli muhaliflere ekipman ve eğitim sağlamada Obama yönetimine sınırsız yetki verilmesinden endişe duyan milletvekillerinin bu endişelerini gidermeye yönelik bir takım kısıtlamalar içerdiği gözleniyor.

Önergede, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'a, muhaliflere herhangi bir eğitim faaliyetine başlamadan en az 15 gün önce Kongre üyelerini bilgilendirmesi zorunluluğu yer alıyor. Ayrıca, Pentagon, milletvekillerine her 90 günde bir muhaliflere yönelik faaliyetlerle ilgili son bilgileri içeren rapor sunmakla yükümlü kılınıyor.

Yetkinin süresini aralık ayı ortasına kadar olan dönemi kapsayacak şekilde sınırlayan önerge, Suriye'ye ABD muharip askerlerinin gönderilmesine de "yeşil ışık" yakmıyor.

Amerikan basınında yer alan haberlerde, Demokratların önergeyi halen incelediği, Cumhuriyetçilerin de bugün kendi aralarında toplantı yapacakları, önergenin çarşamba ya da perşembe günü oylamaya sunulabileceği belirtiliyor. Temsilciler Meclisi'ndeki oylamadan sonra da Senato'nun konuyu gündemine alacağı kaydediliyor.

IŞİD'e karşı askeri güç kullanımı konusunda daha geniş kapsamlı bir tasarının ise ara seçimler tamamlanana kadar gündeme gelmesi beklenmiyor.

Kongre üyeleri, bu hafta ABD yönetiminin önemli isimlerinden, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) stratejisiyle ilgili çabaları ve gelişmeleri dinleme fırsatı bulacak. ABDDışişleri Bakanı John Kerry, çarşamba ve perşembe günleri, Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de bugün ve perşembe günü Kongre'nin ilgili komitelerinde oturumlara katılarak, Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayacak.

Obama yönetimi, Suriye'deki IŞİD militanlarına karşı düzenlenmesi planlanan Amerikan hava saldırılarının başarılı olabilmesi için sahada da sağlam ve güvenilir yerel kara güçlerinin olması gerektiğini ve dolayısıyla muhaliflerin eğitilmesine ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Yönetim, ılımlı Suriyeli muhalif güçlere Suudi Arabistan'da kurulacak kamplarda eğitim vermeyi planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de Kongre Suriyeli muhaliflere desteği görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN