Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD Telafer'den çıkışları yasakladı

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), kontrolünde tuttuğu Musul’un Telafer ilçesinden çıkışları yasakladığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 16.9.2014 16:24
Alınan bilgiye göre IŞİD, 16 Haziran'da ele geçirdiği Telafer'deki Sünni Araplara ilçe dışına çıkma yasağı getirdi. Başka bölgelere geçmek isteyen aileler, Sincar ilçesi yönündeki kontrol noktasından Telafer'e geri gönderiliyor. IŞİD, Telafer'den Musul yönündeki geçişlere izin veriyordu. Ancak bu güzergaha da sınırlama getirdi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in, baskılarından kurtulmak isteyen ve ilçeyi terketmek isteyenleri engellediğini söyledi.

IŞİD'in, ilçe halkını, muhtemel bir askeri operasyona karşı "canlı kalkan" olarak kullanma niyetinde olduğunu ifade eden Kaplan, "Özellikle Başbakan Haydar el-İbadi'nin sivil bölgelerin hava saldırılarına maruz kalmaması yönündeki kararından sonra IŞİD, bunu bir avantaj olarak kullanmaya başladı" dedi.

Türkmen halkın yaşadığı Telafer'in, IŞİD'in eline geçmesinin ardından Şiiler, ilçeyi terkederek, Bağdat, Erbil, Duhok, Kerbela ve Necef'e sığınmıştı. Telafer'de kalmayı tercih eden Sünni Araplar da Irak ordusunun muhtemel saldırılarına hedef olmamak için bölgeyi terketmeye başlamıştı.

Nüfusu 200 bini geçen Telafer, Irak'ın en büyük ilçesi olarak biliniyor. Telafer, siyasi nedenlerden dolayı Irak merkezi hükümetince il yapılmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD Telafer'den çıkışları yasakladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN