Mülteci katliamı

Mısır'dan Avrupa'ya kaçak yollarla gitmek isteyen 500 mülteciyi taşıyan geminin kaptanı, Malta açıklarında yolcuları küçük bir bota bindirmek istedi. Yolcular itiraz edince insan kaçakçıları gemiyi batırarak kaçtı

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenleri taşıyan bir geminin batması sonucu 489 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Faciadan kurtarılanların ifadelerine göre, 6 Eylül'de Mısır'ın Dimyat limanından açılan gemide Suriye, Filistin, Mısır ve Sudan vatandaşlarından oluşan 500 kişi bulunuyordu. Libya açıklarında battığı belirtilen gemideki mültecileri Avrupa'ya götüren kaçakçıların, gemiyi kasıtlı olarak batırdığı iddia edildi.

'KAZA DEĞİL TOPLU KIYIM'
Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) yetkilileri "son yılların en büyük feribot kazası" olarak tanımladığı olayın bir kaza değil, "toplu bir katliam" olduğunu ifade ediyor. Malta yakınlarında Panama bandralı bir konteyner gemisi tarafından kurtarılan iki Filistinli yolcu, gemiyi yöneten iki insan kaçakçısının göçmenleri daha küçük ve kötü durumda olan başka bir bota binmeye zorladığını ileri sürdü. İddiada, göçmenlerin bota binmek istememesi üzerine, insan kaçakçılarının gemiyi batırarak diğer gemiyle kaçtığı belirtiliyor. Gemi battıktan 1.5 gün sonra iki Filistinlinin kargo gemisi tarafından kurtarıldığı ve Sicilya'ya bırakıldığı kaydedildi. AFP haber ajansının sorularını yanıtlayan IOM sözcüsü Flavio Di Giacomo, "Geminin 9 yolcusu da Yunan ve Maltalı gemiler tarafından kurtarıldı. Ancak öyle görünüyor ki geriye kalan herkes öldü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteci katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN