Ukrayna AB ile Ortaklık Anlaşması'nı onayladı

Ukrayna parlamentosu, AB ile daha önce imzalanan ve dün Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından onaylanmak üzere sunulan Ortaklık Anlaşması'nı onayladı.

Giriş Tarihi: 16.9.2014 15:16 Güncelleme Tarihi: 16.9.2014 15:18
Ukrayna parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ile daha önce imzalanan ve dün Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından onaylanmak üzere sunulan Ortaklık Anlaşması'nı onayladı.

Devlet Başkanı Poroşenko'nun yanı sıra Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin de katıldığı oturumda, daha önce imzalanan ve parlamentoya sunulan anlaşmanın onaylanması için oturuma katılan 355 milletvekilinin tamamı "evet" oyu kullandı.

AB ile Ortaklık Anlaşması'nın onaylanması, Avrupa Parlamentosu ile eş zamanlı gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylama süreci de Kiev'deki parlamento binasında bulunan dev ekranlardan canlı olarak izlendi.

Oylamanın ardından Devlet Başkanı Petro Poroşenko, parlamento tarafından AB ile Ortaklık Anlaşması'nın onaylanmasına ilişkin yasayı imzaladı. Anlaşmanın onaylanmasından sonra salonda Ukrayna milli marşı çalındı. Bunun ardından Poroşenko konuşma yaptı. Poroşenko, Avrupa ile bütünleşmenin ülkesi için ulusal bir gaye haline geldiğini kaydetti.

Ukrayna, AB ile Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını 21 Mart'ta imzalamıştı. Anlaşmanın ekonomik kısmına ise Poroşenko'nun devlet başkanı seçilmesindan sonra 27 Haziran'da imza atıldı.

Ukrayna'nın normal şartlarda AB ile Ortaklık Anlaşması'nı 29 Kasım 2013'te Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde imzalaması gerekirken, dönemin Kiev yönetimi Rusya'nın devreye girmesiyle son anda imza atmaktan vazgeçmiş, bu adım ülkede hala yaşanan krizi tetiklemişti.


ÖZEL STATÜ VE AF YASASI ÇIKIYOR


Parlamentonun sabah yapılan ve basına kapalı olarak gerçekleşen oturumunda, doğudaki ayrılıkçıların silahlarını teslim etmeleri ve rehineleri serbest bırakmaları durumunda, takip edilemeyeceği ve cezalandırılmayacağına ilişin yasa ile Luhanks ve Donetsk illerindeki bazı ilçelere özel statünün verilmesine ilişkin yasanın kabul edildiği bildirildi.

Milletvekili Andrey Şevçenko, gizli oylamada, doğudaki ilçelere özel statü verilmesine ilişkin yasa için 277, af yasası için ise 287 milletvekilinin "evet" oyu kullandığını açıkladı. Yasaya göre, Donetsk ve Luhansk illerindeki bazı ilçelerde 7 Aralık'ta yerel seçimler yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna AB ile Ortaklık Anlaşması'nı onayladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN