Ebolayla savaşa, ABD'den 3 bin asker

Giriş Tarihi: 17.9.2014
ABD'nin, Batı Afrika'daki ebola salgınıyla mücadele için bölgeye 3 bin askeri personel göndereceği bildirildi. Washington yönetimi, salgınla mücadele planı çerçevesinde, sağlık personelinin eğitilmesi ve yeni sağlık merkezlerinin kurulması gibi lojistik yardımlar da hedefliyor. ABD'nin, Liberya'nın başkenti Monrovia'da da ortak bir yönetim merkezi kurması bekleniyor. 3 bin askeri personelin bu çerçevede 2 hafta içinde bölgede olacağı belirtiliyor.

BM'YE TO PLANTI ÇAĞRISI
Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri hızlı hareket edilmesi halinde salgından etkilenenlerin sayısının 10 bin civarında sınırlı kalabileceğini, bunun için de 1 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. ABD de Afrika'daki salgının, tahminlerin üzerinde can kaybına neden olabileceği ihtimaliyle BM Güvenlik Konseyi'ni yarın olağanüstü toplantıya çağırdı. Batı Afrika'da virüs kapan 4 ABD vatandaşı tedaviye alınmıştı. Şubattan bu yana Afrika'da 4 bin 985 vakaya rastlandı, 2 bin 461 kişi öldü. AA

"TÜRKİYE'DE EBOLA VAKASI GÖRÜLMEDİ"
Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, bakanlık olarak Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'daki ebola salgınını yakından takip ettiklerini söyledi. Hatipoğlu, Türkiye'de ebola virüs vakasının görülmediğini ancak alınan tedbirlerin salgının hızını kesmeye yetmediğini belirterek, "Ebola virüsünün özgün bir tedavisi yoktur. Burada önemli olan 'immun sistem' dediğimiz kişinin virüse karşı savunma sistemidir. Vücudun savunma sistemini artıran faktörlerin başında iyi beslenme gelmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebolayla savaşa, ABD'den 3 bin asker
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN