Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gitmeyin"

İngiltere ve İskoçya'nın 307 yıllık birlikteliğin akıbeti yarın belli olacak. İngiltere'deki koalisyon ortakları bir olup İskoçya'ya "Birlikte kalırsanız daha fazla özerklik alacaksınız" sözünü verdi

Giriş Tarihi: 17.9.2014
İskoçya ile Birleşik Krallık arasındaki 3 asırlık birlikteliğin kaderini belirleyecek referanduma artık saatler kaldı. 16 yaşın üzerinde 4 milyon seçmen yarın sandığa giderek "İskoçya bağımsız olsun mu?" sorusuna cevap verecek. Bağımsızlık referandumundan çıkacak sonucun ne olacağını ise henüz kimse kestiremiyor. Son anketler "Evet"çilerle "Hayır"cıları başa baş gösteriyor. Sonucu yüzde 10 civarında olan "kararsızlar"ın belirlemesi bekleniyor. "Bağımsızlığa evet" sonucunun çıkması ve müzakerelerde anlaşılması halinde İskoçya 24 Mart 2016'da Birleşik Krallık'tan resmen ayrılacak. İskoçya'yı birlikte tutmak için yoğun çaba harcayan İngiltere'de ise tüm siyasi liderler bir oldu. İngiliz Parlamentosu'ndaki üç büyük siyasi partinin lideri, "bağımsızlığa hayır" kararı çıkması halinde İskoçya'ya daha fazla yetki verileceği sözü verdi. İskoç Daily Record gazetesinin manşetinde yer alan ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Liberal Parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ile muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband tarafından imzalanan bildiri üç bölümden oluştu. "Söz" başlıklı bildirinin ilk bölümünde, İskoç özerk parlamentosuna yeni yetkiler verileceği vurgulandı. İkinci bölümde "Birleşik Krallık, kaynakların eşit dağılımıyla herkes için fırsat oluşturacak ve güvenlik sağlayacak" denildi. Üçüncü bölümde sağlık sisteminin finansal yetkisiyle ilgili son sözün İskoç hükümetine verileceği belirtildi. Anadolu Ajansı'na konuşan Edinburgh Üniversitesi'nde akademisyen Ufuk Güçbilmez ise, Londra hükümetinin ülkeye daha fazla yetki vereceğini söylemesinin "bağımsızlığa evet" destekçileri tarafından "rüşvet" olarak değerlendirildiği yorumunu yaptı.

Filistinli gaydacılardan bağımsızlığa destek


Batı Şeria'da Hıristiyanların yoğunlukta olduğu Beyt Lahya'da yaşayan Filistinliler, İskoçya'nın İngiltere'den bağımsız olması için destek gösterileri düzenlemeye başladı. İzciler ve gaydacılardan oluşan Filistinli grupta yer alan Macid Kunkar, "Gaydanın tarihi değerini biliyoruz. Gayda savaş enstrümanıdır. Biz de bağımsızlık sürecinde gaydalarımızla İskoçya'ya destek veriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gitmeyin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN