Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsyan çıkınca iki cani tekneyi batırıp kaçtı

Giriş Tarihi: 17.9.2014

Libya açıklarında 500'den fazla göçmenin can verdiği felaketin ayrıntıları ortaya çıkıyor. İki insan kaçakçısının küçük tekneye 500 kişiyi bindirmek için zorladığı, isyan çıkınca tekneyi batırıp diğer gemiyle kaçtığı öne sürüldü

Akdeniz'de Libya açıklarında batarak 500'den fazla yasadışı göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan felaketinin yankıları sürüyor. Batan tekneden kurtulmayı başaran iki Filistinli, Malta'nın 300 deniz mili açıklarında seyreden teknenin kaza sonucu değil, insan kaçakçıları tarafından kasten batırıldığını ileri sürmüştü. Dünya Göç Örgütü'ne (IOM) göre 500 kişinin ölümüne neden olan facia son yıllarda meydana gelmiş en büyük göçmen felaketi. Batan tekneden kurtulmayı başaran Filistinliler önce İtalya'nın Pozallo kentine getirildi. IOM yetkilileriyle görüşen Filistinliler, 6 Eylül'de kendilerinin de içinde bulunduğu göçmen teknesinin Mısır'ın Damiette limanından yola çıktığını aktardı. Açıklamada Suriyelilerin, Filistinlilerin, Mısırlıların ve Sudanlıların bulunduğu teknede tek başına gelen göçmenlerin haricinde çocuklu ailelerin de bulunduğu kaydedildi.

BİR GÜN SUDA KALDILAR

Filistinlilerin IOM yetkililerine yaptıkları açıklamalar facianın alışılagelmiş kazalardan biri olmadığını, bir katliam olduğunu ispatlıyor. Zira IOM'dan yapılan açıklamada da "Polis tarafından soruşturulan iddianın doğruluğu onaylanırsa son yılların en ciddi ve büyük göçmen teknesi batığı olayı olacak" ifadelerine yer verildi. Filistinli göçmenler tarafından verilen bilgiye göre yolculuk boyunca iki insan kaçakçısı, 500'den fazla yolcuyu daha küçük bir tekneye binmek için zorladı. Ancak göçmenler bunu reddetti. Zira binmeleri istenilen tekne çok daha dayanıksızdı. Kaçakçılar ısrarlarını yineledi ve teknelerini değiştirmeyi reddeden göçmenler de isyan çıkardı. İnsan kaçakçıları da 500 göçmenin bulunduğu tekneyi arka tarafından batırıp diğer gemiye geçerek kaçtı.

İKİ FİLİSTİNLİ NASIL KURTULDU?
Batan göçmen teknesinin dehşetli hikâyesini anlatan Filistinliler, kurtulmadan önce bir günden fazla suda kaldıklarını söyledi. Göçmenlerden biri can yeleği sayesinde hayatta kaldığını anlatırken diğeri de 7 yolcuyla beraber bir şamandıraya tutunarak hayatta kaldığını, ancak şamandıraya tutunanlardan biri olan Mısırlı bir çocuğun dayanamayarak hayatını kaybettiğini söyledi. Geriye kalan 5 yolcunun akıbeti hakkında ise bilgi bulunmuyor.

BİR HAFTADA 700 KURBAN
Libya açıklarında 14 Eylül Pazar günü ikinci bir göçmen teknesi faciası daha meydana geldi. 250 kaçak göçmeni taşıyan tekne batarak 200 kadar göçmenin ölümüne neden olmasından endişe ediliyor. 10 Eylül'de batan göçmen teknesiyle birlikte bir haftada Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısı neredeyse 700'e ulaştı. Akdeniz'de bu yıl 2 bin 500 kaçak göçmen hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler, bu yıl Akdeniz'i geçip Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken 2 bin 500 göçmenin yaşamını yitirdiğini ya da kaybolduğunu bildirdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan yasa dışı göçmen sayısının bu yıl 130 bini bulduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyan çıkınca iki cani tekneyi batırıp kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN