Türkiye haritalı toplantı

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey IŞİD terör örgütüyle mücadelede mevcut strateji başarısız olursa Başkan Obama’ya ABD kara kuvvetlerinin kullanılmasını içeren tavsiyede bulunabileceğini söyledi. Genelkurmay Başkanının bu sözlerine Beyaz Saray’dan yanıt gecikmezken Dempsey’nin verdiği brifingdeki Türkiye haritası da dikkat çekiciydi.

Giriş Tarihi: 17.9.2014 12:32 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 12:36
ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilere brifing veren Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'nin, "Eğer IŞİD terör örgütüyle mücadelede strateji başarısız olursa, Başkan'a ABD kara kuvvetlerinin kullanılmasını içeren tavsiyede bulunabilirim" şeklindeki sözleri soruldu.

"ULUSAL GÜVENLİĞİN ÇIKARINA OLMAZ"


Dempsey'nin, kara askerlerinin kullanımı konusunda gelecekte Başkan Obama'ya taktiksel tavsiyede bulunabileceği bir durumun ortaya çıkması ihtimaline dayanan varsayımsal bir senaryoya atıf yaptığını kaydeden Earnest, "Başkan'ın askeri danışmanlarının sorumluluğu, geniş yelpazede acil durum planları konusunda planlama ve değerlendirmeler yapmaktır. Başkomutanın sorumululuğu da net bir politika belirlemektir ve Başkan da bu politikanın ne olduğu konusunda net oldu. Farklı vesilelerle de tekrarladığı gibi, Başkan (Obama), Irak ve Suriye'de muharip rol üstlenmek üzere Amerikan kara birliklerinin konuşlandırılmasının ulusal güvenliğin çıkarına olduğuna inanmıyor. Bu politika değişmedi" diye konuştu.

"KARA ASKERİ KONUŞLANDIRILMAYACAK"


Earnest, Obama'nın Irak'ta rehberlik ve yardım, ortak operasyon merkezlerine personel yerleştirilmesi, Bağdat'taki ABD büyükelçiliği ve Erbil'deki konsolosluğun korunması gibi amaçlarla, sınırlı sayıda Amerikan askerini konuşlandırdığına, bunun yanında hava muharip operasyonlarına katılan askerlerin bulunduğuna dikkati çekerek, "Ancak Başkan'ın çok spesifik ve net olduğu nokta, Irak ve Suriye'de muharip rolde kara askeri konuşlandırmayacağı yönünde" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen IŞİD stratejisi konulu oturumda, terör örgütü IŞİD ile mücadelede genişletilmiş hava saldırısı stratejisinin başarısızlığa uğraması halinde ABD'nin Irak'ta kara birliklerini konuşlandırmasını Başkan Obama'ya önerebileceğini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye haritalı toplantı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN