Türkiye'nin en iyi haber sitesi

%48 Yes %52 No

İskoçya'da seçmen bugün bağımsız olup olmama konusunda sandığa gidecek. Anketlere göre durum başa baş. İngiltere'nin yanında kalmak için "hayır" oyu verecekler yüzde 52, "evet"oyu kullanacaklar ise yüzde 48. Sonucu kararsızların oyu belirleyecek

Giriş Tarihi: 18.9.2014
İskoçya'nın tarihi bağımsızlık referandumu geldi çattı. Bugün Türkiye saatiyle 09.00'da başlayan oylama 00.00'a kadar sürecek. Sonucu yarın sabah belli olması beklenen referandumda halka "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Seçme yaşının 16 olduğu İskoçya'da 4.3 milyon kişi oy kullanacak. Bu sayı ülke tarihinde bir rekor. Son kamuoyu yoklamalarına göre bağımsızlık yanlıları kıl payı farkla geride fakat seçimin kaderi kararsızların elinde. ICM adlı şirkete göre 'Hayır'cılar yüzde 45'e 41 oranında üstünlük kurarken kararsızların oranı yüzde 14. Opinium, 'Hayır'cıları yüzde 49'a 45 önde gösterirken yüzde 6 oranında kararsız olduğunu duyurdu. Scottish Daily Mail gazetesi ise anketlerin yüzde 47'ye 44 birlik yanlıları lehinde olduğunu fakat yüzde 8.3 oranındaki kararsızın herşeyi değiştirebileceğini yazdı. Kararsızlar çıkarıldığında oluşan oy oranı ise "Hayır"cıların yüzde 52, "Evet"çilerin yüzde 48 olduğunu gösteriyor. Referandumu "hayatımız boyunca yaşayacağımız en önemli an" olarak nitelendiren İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Alex Salmond "Cuma sabahı daha güzel bir ülkede uyanacağız. Bu fırsatı kaçırmayalım" çağrısında bulundu. "Birleşik Krallık ailesini dağıtmayın" mesajı vermek için bir hafta içinde İskoçya'ya iki ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı David Cameron ise "ne olursa olsun sandıktan çıkacak sonuca saygı göstereceğiz" dedi. Birleşik Krallık'ın 43 milyon tonluk petrol üretiminin 40 milyon tonunu, 32 milyon tonluk doğalgaz üretiminin ise yarısını karşıladığını hesaplayan İskoç hükümeti bağımsızlık yolunda en çok bu verilere güveniyor. İngiliz ordusuna mensup 14 eski komutan ise İskoçya'nın ayrılması durumunda Ada'nın savunmasında zaaflar oluşacağını belirtti.

LONDRA KADINLARA GÜVENİYOR
İngiltere'de yayımlanan Telegraph gazetesi oy oranlarını cinsiyete göre ayıran bir araştırma yayımladı. Anket verilerine göre İskoç kadınların yüzde 58'i bağımsızlığa "hayır" derken, yüzde 42'si "evet" oyu kullanacak. Aynı araştırmaya göre erkelerin ise yüzde 53'ü bağımsızlık yanlısıyken, yüde 47'si birliği bozmamaktan yana.

İSKOÇ-İNGİLİZ MUCİT TARTIŞMASI

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması durumunda günümüzde kullandığımız telefon, televizyon, bisiklet ve sifon gibi birçok alet de İskoç icadı olarak anılacak. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, televizyonun mucidi John Logie Baird ve sanayi devriminin en önemli aracı buhar motorunu keşfeden James Watt tarihe adını yazdıran İskoç mücitlerden. Ayrıca ilk sifonlu tuvaleti Alexander Cumming, ilk pedallı bisikleti Kirkpatrick Macmillan'ın icat ettiği söyleniyor. Penisilini keşfeden Alexander Fleming, tıp alanında kullanılan anestezi maddelerini keşfeden James Young Simpsion da İskoç'tu. Laboratuvarda kopyalanan ilk memeli olan koyun Dolly de 1996 yılında İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da kopyalandı. Gençlerin en sevdiği video oyunlarının başında gelen Grand Theft Auto'nun yapımcısı da İskoç bir şirket olan Rockstar North.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
%48 Yes %52 No
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN