Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avustralya polisinden IŞİD operasyonu

Avustralya polisi, ülke tarihinin en büyük terör operasyonu kapsamında Sydney ve Brisbane kentlerinde IŞİD ile bağlantı içinde olduklarından şüphelenilen kişilere yönelik 25 eve baskın düzenledi.

Giriş Tarihi: 18.9.2014 09:29
Avustralya federal polisi, Sydney polisi ve Avustralya Güvenlik İstihbarat Örgütü'nden 800 polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda Sydney'de 16 kişi gözaltına alındı, bir kişi hakkında tutuklama kararı çıktı. Brisbane'deki operasyonlarda ise gözaltına alınan kimse olmadı.

Polis yetkilileri, her iki kentte de operasyon düzenlenen evlerde araştırma ve incelemelerin sürdüğünü açıkladı. Avustralya hükümeti terör saldırıları olabileceği gerekçesi ile 12 Eylül'de terör tehdidi seviyesini orta seviyeden yüksek seviyeye çıkartmıştı.

Avustralya polisi, tutuklanan kişinin 22 yaşındaki Afgan kökenli Omarjan Azari olduğunu açıkladı. Polis, Azari'nin Avustralya'da terör saldırısı hazırlığında olduğunu belirtti. Avukatları tarafından yapılan kefalet başvurusu reddedilen Azari ve gözaltına alınan diğer kişiler "Avustralya'da toplumdan rastgele bir kişiyi kaçırıp IŞİD bayrağı önünde kafasını kesmeyi planlamakla" suçlanıyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, operasyonlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu, insanların dini ile alakalı değil, insanların ne giydiği ile de alakalı değil. Bu, Avustralya'da olabilecek terör saldırılarından korunmamızla alakalı" dedi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Bill Shorten ise "Hiç bir şüphe yok ki Avustralyalıları şoke edecek olan şey, terör tehdidinin bize ne kadar yakın olduğu" diye konuştu.

Bu arada, Sydney'de yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan Maywand Osman, operasyon sırasında polislerin kendisini yumrukladığını söyledi. Osman, "Beni yere fırlattılar ve kafama vurmaya başladılar. 4 polis memuru üzerime atladı. Bir tanesi yüzüme yumruk attı" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avustralya polisinden IŞİD operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN