Kahkahalar arasında can verdiler

Giriş Tarihi: 18.9.2014

İnsan tacirleri tarafından batırılarak 500 mültecinin ölümüne neden olan gemideki 6 göçmen "Battığından emin olmak için beklediler. Gülüyorlardı" dedi. Ölenlerden 100'ünün çocuk olduğu ortaya çıktı

Malta'nın 300 deniz mili açığında batarak neredeyse 500 kişinin ölümüne neden olan göçmen botu hakkında her gün yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Guardian gazetesinin haberine göre Uluslararası Göçmenlik Örgütü'nin (IOM) yaptığı açıklamada yaşanan faciada hayatını kaybeden 500 kişiden 100'ünün çocuk olabileceğini kaydedildi. Ayrıca kaçak göçmenleri taşıyan bottan kurtulmayı başaran 9 mağdurdan 6'sının verdiği ifade, iki Filistinli göçmenin de anlattıklarını doğruladı. Hayatta kalmayı başaran Filistinliler, gemiyi yöneten insan tacirlerinin göçmenlerden daha dayanıksız ve küçük bir gemiye binmelerini istediklerini, ancak diğer tekneye geçmeyi reddeden göçmenlerin isyan çıkarması üzerine insan kaçakçıları diğer tekneye binerek göçmenlerin bulunduğu tekneyi batırdıklarını anlatmıştı. Kurtuldukları sırada vücut ısısındaki düşme nedeniyle bilinci yerinde olmayan 6 göçmen, IOM yetkililerine yaptıkları açıklamalarda olay hakkında tüyler ürpertici başka ayrıntıları da aktardı. Göçmenler "Teknemize vurduktan sonra, kaçakçılar teknenin tamamen battığından emin olmak için beklediler. Gülüyorlardı" sözleriyle yaşadıkları trajedinin korkunçluğunu anlattı.

BİR KİŞİ KENDİNİ ASTI

Göçmenler ayrıca tacirlerin gemiye ilk vurduklarında yolculardan birinin umutsuzluğa kapılıp kendisini asarak yaşamına son verdiğini söyledi. Göçmenlerin her birinin İtalya'ya gidebilmek için insan kaçakçılarına 2 bin dolar ödediği de ortaya çıktı. Kurtulan 4 kişi, IOM'ye insan tacirlerinin Mısırlı ve Filistinli olduğunu belirtti. IOM'den yapılan açıklamada şimdiye kadar aralarında iki yaşında bir kız çocuğunun da olduğu 9 kişinin batan gemiden kurtulduğu belirtildi. Gemi, Sudanlı, Filistinli, Mısırlı ve Suriyeli göçmenleri taşıyordu.

HAYALLERİ, UMUTLARI SULARA GÖMÜLDÜ
Geçtiğimiz pazar günü Libya açıklarında batan ve 36 kişinin kurtulduğu göçmen gemisinde de 200'den fazla kişinin öldüğü sanılıyor. Geçen yıl ekimde İtalya'nın Lampedusa adası açıklarında batan gemide 366 kişinin öldüğü açıklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahkahalar arasında can verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN