Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Türkiye'nin yeni AB stratejisi

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin 3 ayaklı yeni AB stratejisini açıkladı

Giriş Tarihi: 19.9.2014
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği Stratejisi'ni Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Bakan Bozkır, önümüzdeki dönemde AB'ye üyelikle ilgili sürecin hızlandırılacağının altını çizdi.

'YANILGILARI DÜZELTECEĞİZ'
İlk kez cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte Türkiye'de yeni bir sürecin başladığını belirten Bakan Bozkır, eşzamanlı olarak AB'nin üst yapısında da önemli değişikliklerin gerçekleştiğini kaydetti. Bu durumun Türkiye-AB ilişkilerine olumlu etkileri olacağını belirten Bozkır, yeni stratejinin bu çerçevede 3 ayaktan oluştuğunu açıkladı: Siyasi reform süreci, 2) Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu, 3) AB iletişim stratejisi. Yeni Türkiye'nin Avrupa'yı da heyecanlandırdığını gözlemlediğini belirten Bozkır şöyle konuştu: "Siyasi reform süreci, öncelikle reformların özümsenmesini ve ciddiyetle gündeme alınmasını gerektiriyor. Bunun için 'Reform İzleme Grubu'nu aktif şekilde devreye sokacağız. 'Siyasi İşler Alt Komitesi' de bunun eşgüdümünü ve organizasyonunu sağlayacak. Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu noktasında, iki aşamalı bir planımız var. Öncelikle 2015'e kadarki dönemi kapsayan süreçte çıkarılması gereken yasalar belirlenecek. Sonrasındaysa 2015-2019 dönemi için eylem planı hazırlanacak. AB iletişim stratejisi ise hem Türkiye'deki AB algısını hem de AB'deki Türkiye algısını düzeltmeyi amaçlıyor. Toplumumuzda var olan iki temel yanılgıyı düzelteceğiz: 'AB iflas ediyor' ve 'Bizi nasıl olsa almazlar'. Bunlar yanlış ve tashih edilmesi gereken algılar. AB'de ise Türkiye'nin hak etmediği şekilde tanıtılmasının önüne geçmek için çalışacağız."

FÜLE: TÜRKİYE, AB İÇİN ÖNEMLİ BİR ORTAK
Bakan Bozkır, AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile bir araya geldi. Füle'nin, görüşmede Türkiye'nin AB için önemli bir ortak olduğunu vurguladığı, devasa ve kullanılmayan potansiyel olan alanlarda ilişkilerin derinleştirilmesini savunduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Türkiye'nin yeni AB stratejisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN