Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınır Suriyelilere açıldı

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de IŞİD kontrolündeki Telabyad ile PYD kontrolündeki Kobani arasında bulunan Türkiye sınırındaki köylerde çatışmalardan kaçan Suriyelilerin sınır hattından geçişine izin verildi. IŞİD'den kaçanlar kamplara yerleştirilecek

Giriş Tarihi: 19.9.2014 11:19 Güncelleme Tarihi: 19.9.2014 15:05

Türkiye IŞİD zulmünden kaçan Suriyelileri kabul etmeye başladı.

Suriye'de PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalardan kaçanlar, Türkiye sınırına akın etti. Sınırın Türkiye tarafında da Suriyelileri akrabalarını geçişlerine izin verilmesini bekleyenler büyük bir yoğunluk oluşturdu. Zaman zaman çıkan taşkınlıklara ise güvenlik güçleri müdahale etti. Bir süre sonra geçişlere izin verildi ve IŞİD zulmünden kaçan Suriyeliler Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Türkiye'ye kabul edildi.

Bakü'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sınıra ilk etapta yaklaşık 4 bin kişinin geldiğini söyleyen Davutoğlu, 'Türkiye var ve güçlü oldukça kendisine sığınan herkese yardımcı olacaktır' dedi.


IŞİD'DEN KAÇIŞ SÜRÜYOR

Suriye'de çatışmaların sürdüğü Kobani ve çevre köylerden Suriyeliler, Suruç ilçesindeki sınır hattına yığılmıştı. Bölgede 3'üncü Hudut Karakolu Komutanlığına bağlı askerler, zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi alınarak, kaçak geçişler önlenmişti.Bu arada Suruç ilçesinden bazı kişiler, Suriyelilere ulaştırmak amacıyla sınıra gıda maddesi getirdiği görüldü.

ASKER HAVAYA ATEŞ AÇTI

Sınırda oluşan gerginlik üzerine güvenliği sağlayan askerler havaya ateş açmıştı. Açılan ateş sonucu Suriyeliler geri çekilmişti.


ÖNCE SADECE KADIN, ÇOCUK VE YAŞLILAR...

IŞİD saldırılarından kaçarak Şanlıurfa'nın Akçakale ve Suruç ilçeslerindeki sınır hattından ülkeye girmek isteyen Suriyelilerden bazılarına geçiş izni verildi. Akçakale ilçesinin bazı köylerinde biriken Suriyelilerden yüzlerce kadın, çocuk ve yaşlı ülkeye girdi. Türkiye'ye giriş yapan Suriyeliler, kendileri için bölgeye getirilen su tankerine akın ederek, su içti.

SURİYE KÜRTLERİ SINIRI GEÇTİ

GECEYİ SINIRDA GEÇİRDİLER

Türkiye'ye geçme talepleri kabul edilmeyen kalabalıkta bulunanlara, bekledikleri noktadan 20 kilometre uzaklıktaki Kobani'ye gitmeleri çağrısı yapıldı. Zırhlı araçlardan Kürtçe bilen askerler aracılığıyla yapılan anonsta Kobani'ye gitmeleri, burada barınacakları ve gerekli ihtiyaçların afad tarafından Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan kendilerine ulaştırılacağı iletildi.

SAVAŞMAMAK İÇİN GİTMİYORLAR

Öte yandan evlerini terk eden ve Türkiye'ye geçme talepleri kabul edilmeyip, PYD hakimiyetindeki Kobani'ye gitmeleri teklif edilen kalabalığın ise bu öneriyi kabul etmemelerinin nedeninin savaşmak istememeleri olduğu ifade edildi.

Sınır hattında bekleyen Suriyeliler, Kobani'ye gitmeleri durumunda kadın, yaşlı ve çocuklar dışındaki yetişkinlerin silahlandırılarak cepheye sürüldüğü ve savaşmak istemedikleri için Kobani'ye gitmek istemedikleri kaydedildi.

SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

IŞİD'in saldırıları ve Suriyelilerin Türkiye'ye glmek için sınıra dayanmasının ardından güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Sınır hattındaki devriye sayılarını artıran askerler, hakim tepelere zırhlı araçları konuşlandırıp Suriye tarafını anlık olarak gözetlemeye başladı. Askeri yetkililerin de sınır boyunca yaşananları takip ettiği Şanlıurfa ve sınır hattındaki ilçelere, çevre kentlerdeki birliklerden personel ve araç takviyesi yapıldığı da bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır Suriyelilere açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN