'Birlikte daha iyi'

İskoçya'nın İngiltere'den bağımsızlık kararı için yapılan referandumda yüzde 55 'hayır' oyu çıktı. 'Birlikte daha iyi' sloganıyla kampanya yürüten Birleşik Krallık yanlıları sevince boğuldu

Giriş Tarihi: 20.9.2014
İskoçya'da yapılan tarihi referandumda, Birleşik Krallık'tan ayrılmama kararı çıktı. Seçmenlerin yüzde 55'i "hayır" derken, yüzde 45'i bağımsızlıktan yana oy kullandı. "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun yöneltildiği referandumda seçmenlerin yüzde 84'ü, yani 3 milyon 619 bin 915'i sandık başına gitti. 32 bölgedeki 2 milyon bin 926 seçmen birlikten yana, 1 milyon 617 bin 989 seçmen ise ayrılıktan yana oy verdi.

SADECE 4 BÖLGEDE 'EVET'

32 bölgenin sadece 4'ündeki seçmenlerin çoğunluğu bağımsızlıktan yana oy kullandı. Başkent Edinburgh'dan "hayır", ülkenin en büyük şehri Glasgow'dan ise "evet" kararı çıktı. Bağımsızlığın çoğunlukta çıktığı diğer üç bölge ise Dundee, West Dunbartonshire ve North Lanarkshire oldu. İngiliz hükümeti referandumdan "hayır" sonucu çıkarsa İskoçya Özerk Parlamentosu'nun yetkilerinin artırılacağı vaadinde bulunmuştu. 1999'da kurulan İskoç Özerk Parlamentosu, eğitimden, sağlığa, tarımdan sanata kadar birçok alanda kendi politikalarını uygulayabiliyor. Ancak İngiliz Parlamentosu'nun İskoç milletvekilleri üzerinde, dış politika, savunma, göç, kamu yardımları, enerji gibi alanlarda söz hakkı bulunuyor. İngiliz Parlamentosu ayrıca, İskoçya'da uygulanan vergi oranlarına da karar veriyor. İngiltere'nin İskoç asıllı eski Başbakanı Gordon Brown, 9 Eylül'de açıkladığı planla, İskoç Özerk Parlamentosu'nun yetkilerini artırma çalışmalarına 19 Eylül'de, referandumdan bir gün sonra başlanacağını söylemişti. İskoçya Özerk Parlamentosu'nun yetkisinin artırılmasıyla ilgili önerileri içeren bir belge gelecek ay hazırlanacak, ilgili kanun taslağı ise ocakta yapılacak. İskoçya'nın Birleşik Krallık'ta kalma kararı Kraliyet Ailesi'ni de mutlu etti. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, "Bu hepimizin Birleşik Krallık'ta saygı duyacağı bir karar. Farklı görüşlere sahip olsak da birleşmemize yardımcı olacak şeylerden biri olan ortak bir İskoçya sevgimiz var" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da referandum sonucunu memnuniyetle karşıladıklarını belirterek "İskoçya halkını demokrasiyi tam ve enerjik biçimde uyguladıkları için kutluyoruz" ifadesini kullandı. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Sonuç, İskoç halkının birliği koruma iradesini kesin biçimde yansıtmaktadır" denildi.

'EVET'ÇİLER YIKILDI: ALDATILIYORUZ
İskoçya'da bağımsızlık yanlıları, oylamanın sonucundan büyük hayal kırıklığı duydu. İskoç halkı şimdi İngiliz hükümetinin "daha fazla yetki" vaatlerinin gerçekleşmesini umuyor. Anadolu Ajansı, sonuçların açıklanmasından sonra İskoç seçmenlerle şehrin merkezindeki İskoçya Özerk Parlamentosu Holyrood'un önünde konuştu. İşsiz olduğunu söyleyen 26 yaşındaki Valerie MacLaren "bağımsızlığa evet" oyu kullandığını belirterek, "Aldatıldığımızı hissediyorum. Mevcut sistem temelden demokratik değil. Benim için İskoçya ayrı bir ülke ve İskoçya'nın oyu Birleşik Krallık genel seçimlerinde sayılmıyor. Sonuçtan dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadım. Kendimi aldatılmış hissediyorum. Açık konuşmak gerekirse yeni yetkilerin uygulamaya gireceğinden şüpheliyim. Kendimi bir kez daha aldatılmış hissedeceğim, ancak Westminister'da işler böyle yürüyor" şeklinde konuştu. 16 yaşındaki Nicola Fraser ise, sandığa gidene kadar kararsız olduğunu ancak gönlünden geçenin bağımsızlık olduğu için "evet" oyu verdiğini söyleyerek "Mevcut hal gülünç. Ancak her şeyin nasıl yönetildiğine elbette sadece İngiltere karar vermemeli. Geleceğe umutla bakıyorum, umarım her şey güzel gider" dedi. Bağımsızlık için oy veren üniversite öğrencisi Galean Miller da referandumdaki sonuçların birbirine yakın oranlar olduğuna dikkati çekerek, sonuçtan duyduğu hayal kırıklığını vurguladı.

'İSKOÇLARA DAHA FAZLA YETKİ İÇİN YASA TASARISI OCAKTA HAZIR'
İngiltere Başbakanı David Cameron referandum sonrası yaptığı konuşmada "İskoç halkı kararını verdi. Onlara söz hakkı vermek doğruydu. Dört ulustan oluşan ülkemizi birlikte tutmaya karar verdiler. Şimdi, Birleşik Krallık'ın ileriye gitme zamanı. İskoçya Özerk Parlamentosu'na daha fazla yetki verileceğine dair sözler tutulacak. Yasa tasarısı ocakta hazır olacak" dedi.

'HEM BAŞBAKANLIK HEM SNP LİDERLİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM'
İskoçya bölgesel hükümetinin başbakanı ve bağımsızlık kampanyasının başını çeken ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri Alex Salmond sonuçlara oldukça üzüldü. Hem bölgesel başbakanlık vem de SNP liderliğinden istifa edeceğini açıklayan Salmond, "Halkımın kararını kabul ediyorum. Tüm İskoçya'yı da halkın demokratik kararını kabul etmeye çağırıyorum. Tek bir ulus olarak ilerlemeliyiz" dedi.

'DEMOKRASİNİN ZAFERİ'
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Herwig Van Staa: Sonuç hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasinin zaferidir.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso:
Sonuç, birleşmiş ve güçlü Avrupa için iyi.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen: Birleşik bir ülke bizi memnun etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Birlikte daha iyi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN