Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola 6 milyon kişiyi eve hapsetti

Sierra Leone'de sokağa çıkma yasağı nedeniyle 6 milyon kişi eve hapsoldu. 3 gün içinde 30 bin sağlıkçı halkı ebolaya karşı bilinçlendirecek, temizlik malzemesi dağıtılacak

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Eboladan en çok etkilenen ülkelerden 6 milyon nüfuslu Sierra Leone'de önceki gece 3 günlük sokağa çıkma yasağı başlatıldı. Bu süre içinde hükümetin belirlediği 30 bin gönüllü sağlık görevlisi kapı kapı tüm ülkeyi gezecek. Halk ebola konusunda bilgilendirilecek ve herkese temizlik malzemesi dağıtılacak. Yasağın ebolanın bilançosunu netleştirme konusunda da yardımcı olacağı düşünülüyor. Hükümetin bu kararı uzun süren tartışmalara da neden oldu. Uzmanlar 30 bin kişinin böyle tehlikeli bir görevi yerine getirmesinin imkansız olduğunu söylüyor. Ziyaretlerin yeni vakaları ortaya çıkarması halinde ülke imkanlarının bu kişileri tedavi etmeye yetmeyeceği de eleştiriler arasında. Devlet Başkanı Ernest Koroma ise eleştirilere "Olağanüstü zamanlar olağanüstü uygulamalar getirir" cevabını verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de önceki gün ebola salgınının dünyanın barış ve güvenliğine yönelik tehdit oluşturduğunu açıkladı ve uluslararası yardım çağrısında bulundu.

AÇLIK TEHLİKESİ KAPIDA

Dünya Açlıkla Mücadale Örgütü tarafından hazırlanan bir rapor, ebolanın yan etkilerinin de ağır olacağını ortaya koyuyor. Salgın nedeniyle tarım üretiminin yüzde 40 oranında düşüş yaşadığını belirten rapor, yabancıların da ülkeyi terk ettiğini aktarıyor. Rapora göre besin fiyatlarının artması ve ulaşımın kısıtlanması gibi etmenler de göz önüne alındığında başta Sierra Leone olmak üzere bölgede açlık yaşanabilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmalarına göre en az 2600 kişi ebola nedeniyle hayatını kaybetti ve binlerce kişi de hâlâ ümitsiz bir şekilde tedavi bekliyor. Uzmanlar gerçek bilançonun bahsedilen rakamların çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

7 KİŞİLİK SAĞLIK EKİBİNİ TAŞLAYARAK ÖLDÜRDÜLER
Gine'de halkı bilgilendirmek için kırsal bölgede dolaşan 7 kişilik sağlık ekibi çiftçiler tarafından taşlarla katledildi. Ebolayla mücadele konusunda gösterilen yoğun çabaya rağmen bazı Gineliler salgından sağlık görevlilerini sorumlu tutuyor. Gine'de iki hafta önce de Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün merkezi saldırıya uğramıştı. Öte yandan ABD ebolayla mücadeleye yönelik ilk askeri yardımı Liberya'ya yaptı. Teçhizat ve 7 askeri personel taşıyan C-17 askeri uçağının ülkeye geldiği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola 6 milyon kişiyi eve hapsetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN