Yunanistan'dan IŞİD açıklaması

Yunan Polis Teşkilatı (ELAS), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanlarının Yunanistan'da eğitildiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 20.9.2014 14:27 Güncelleme Tarihi: 20.9.2014 14:29
ELAS, IŞİD militanlarının bir Yunan havacılık şirketi tarafından eğitildiği ve kendilerine sahte teknisyen ve pilot belgesi sağlandığına ilişkin haberler üzerine yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu, bu konuda şubat ayından itibaren sürdürülen araştırmalarda herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

Açıklamada, iddialarda adı geçen şirketin çalışma izninin yetkili makamlarca iptal edildiği ve bununla ilgili hazırlanan dava dosyasının Atina Temyiz Savcılığına sevk edildiği kaydedildi.

Yunan özel ANT1 televizyonu, dünkü haber bülteninde, Yunan polisinin, ABD gizli servislerinin, Atina Havaalanı yakınlarındaki Markopulos bölgesinde bulunan bir Yunan havcılık şirketinin, IŞİD militanlarını eğittiği ve 800 kişiye sahte pilot ve teknisyen belgesi sağladığına ilişkin uyarıları üzerine soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Yunan medyasında yer alan polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde ise bu konuda yapılan araştırmalarda Markopulos'ta eğitim gören kişilerin Asya, Afrika ve Avrupa kökenli olduklarının belirlendiği ancak IŞİD ile ilişkileri bulunmadığının tespit edildiği ve bu konuda ABD'li yetkililere bilgi verildiği kaydedildi.

Yunan basınında daha önce çıkan haberlerde, birçok ülkenin gizli servisi tarafından takip edilen ABD ve AB pasaportu taşıyan bazı IŞİD militanının, Atina Eleftherios Venizelos Havaalanı'nı kullanarak dünyaya yayıldıkları iddia edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'dan IŞİD açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN