Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola paniğiyle doğaya salıyorlar

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Batı Afrika'da "ebola virüsü" korkusuyla hayvanların doğaya salındığı ya da hayvanat bahçelerine bırakıldığı ifade edildi

Batı Afrika'yı kasıp kavuran ölümcül ebola virüsünün tetiklediği panik haberlerine bir yenisi daha eklendi. Henüz hiçbir ebola vakası görülmeyen fakat komşuları Liberya ve Gine'de bin 800 kişinin ölümüne tanık olan Fildişi Sahili'nde halk, evcil hayvanlarını salmaya başladı. Maymun ve vahşi kedigiller beslemenin neredeyse normal sayıldığı ülkede birçok kişi "Virüs taşır korkusuyla" hayvanları doğaya salıyor ya da hayvanat bahçesinin önüne bırakıyor.

SOPALARLA ÖLDÜRÜYORLAR
Ülkenin ekonomik başkenti olarak nitelendirilen Abdijan'daki büyük hayvanat bahçesinde boş kafes kalmadığı bildirildi.
Tesisin önüne bırakılan hayvanların tutulduğu kafesler karantina altına alındı ve ziyarete kapatıldı. Hayvanların hiçbirinde ebolaya dair bir belirti görülmese dahi hayvanat bahçesi personelinin tedirginliği sürüyor. AFP haber ajansına konuşan veteriner Daouda Soro, "Geçtiğimiz günlerde aldığım acil bir çağrının üzerine hastaneye gittim. Paniğin kaynağının 10 santimlik bir maymun olduğunu gördüm.
Maymunun titrediğini gören asker ve doktorlar hayvandan korkmuşlar.
Fakat maymun açlıktan ve yorgunluktan titriyordu" dedi. Abdijan'da, terk edilmiş babun ve maymun gibi hayvanların bölge halkı tarafından taş ve sopalarla öldürüldüğü bildiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola paniğiyle doğaya salıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN