Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'e karşı toplandılar

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Türkiye'nin de dahil olduğu 40'tan fazla ülke BM Güvenlik Konseyi'nde toplandı. Görüşmelere başkanlık eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "IŞİD'e karşı İran dahil herkese iş düşüyor" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Irak'taki son gelişmeler, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin başkanlık ettiği toplantıda ele alındı. Oturuma Türkiye'nin yanı sıra 40'tan fazla ülke katıldı. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ederken, birçok ülke bakan seviyesinde temsil edildi. Toplantının başında 15 üyenin de onayıyla kabul edilen Başkanlık Bildirisi'nde tüm BM üyesi ülkelerden Irak Hükümetine, IŞİD ile mücadelede destek verilmesi istendi. Bildiride, örgütün finans kaynaklarının kesilmesi de istedi.

İRAN DA DESTEK OLMALI
BMGK'nın eylül ayı dönem başkanlığı ABD'de olduğu için toplantıya başkanlık eden Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD'in eylemlerinden örnekler vererek bu eylemlerin savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyledi. Kerry ayrıca IŞİD'le mücadelede İran da dahil olmak üzere tüm ülkelerin oynayacağı roller olduğunu kaydetti. ABD daha önce İran'ı IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona dahil etmemişti. Gelecek hafta BMGK'da Başkan Obama'nın yöneteceği oturumda Irak'a giderek IŞİD'e katılan savaşçılar konusunu ele alacaklarını hatırlatan Kerry, "Yabancı terör savaşçılarının IŞİD'e katılmasını durdurmalıyız. Neredeyse bu salondaki tüm ülkeler ile başka bazı ülkelerin pasaportlarını taşıyan kadın ve erkekler IŞİD'e katılıyor. Bu konuda ülkeler önemli adımlar atmaya başladı" diye konuştu. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Konsey'de yaptığı konuşmada, "IŞİD örgütü, ne İslamidir ne de devlettir. Onlar sadece boğaz kesen bir grup" ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu:

BM ARTIK HAREKETE GEÇMELİ
BM 69'uncu Genel Kurul görüşmeleri nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye sığınan mültecilerle ilgili "BM artık harekete geçmeli" dedi. Çavuşoğlu, "Türkiye'deki 1 milyon 200 bin Suriyeli mültecinin yanında son zamanlarda gelen 38 bin civarında Yezidi için ayrı bir kamp kurduk. Yine Kuzey Irak'ta 35 bin kişilik ayrı bir kamp kuruyoruz. On binlerce Suriyeli Kürt kardeşlerimiz, sınırı açmamız vesilesiyle Türkiye'ye geldi. Lübnan ve Ürdün'deki mültecilerin durumu zaten ortada. BM'nin artık harekete geçmesi lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e karşı toplandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN