Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türk komutanlar sorumlulukları ile hareket ediyor"

Giriş Tarihi: 21.9.2014 14:46 Güncelleme Tarihi: 21.9.2014 14:47
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından atanan 56 yaşındaki Norveçli BM Kıbrıs Barış Gücü Komutanı Tümgeneral Kristin Lund , SABAH'a konuştu. BM'nin atadığı ilk kadın komutan Tümgeneral Kristin Lund, Kıbrıs'ta BM'nin Rum kesimine daha yakın olduğu algısının kulağını geldiğini ve bu algının ortadan kaldırmak için çaba göstereceğini dile getirdi.Yaklaşık 5 hafta önce Kıbrıs'a atanan Lund, sempatik tavırlarıyla dikkat çekerken, Kıbrıs'ta olmaktan son derece mutlu olduğunu " Burayı seviyorum, çok iyi karşılandım. Sorunsuz görevimin en iyisini yapmak çalışıyorum" sözleriyle ifade etti.

"ASKERİN KADIN OLMUŞ ERKEK OLMUŞ ÖNEMİ YOK"

BM'de ilk kadın general olma özelliğini de taşıyan Kıbrıs Barış Gücü Komutanı Lund, orduda kadın olmanın nasıl bir duygu olduğuna ilişkin ise, çok açık sözlerle dile getirdi. Lund, " Burada olmaktan ve BM'nin beni bu göreve seçmiş olmasından bu göreve beni layık gördükleri için mutluluk ve gurur duyuyorum" diye konuştu. Lund, ordunun başında kadın olmuş, erkek olmuş pek önemi yok, ancak kadın olara bu göreve getirilmem BM'de görevli kadın askerlere örnek teşkil edeceğine dikkat çekti.

"TÜRK KOMUTANLAR SORUMLUKLARI İLE HAREKET EDİYOR"

Lund, Barış Gücü Komutanı olarak, görevinin adadaki çatışmayı engellemek olduğunu ve adada öyle bir çatışma halinin olmadığını dile getirdi. " Çatışma çıkacağı endişesi taşımayıyorum diyen Lund, " Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Savaş ile görüştüm. Kendisini ziyaret ettim. NATO'dan tanıyorum. Yaptıkları çalışmaları da biliyorum. Onların Kıbrıs'taki çalışmalarını sorumlulukta yürüttüklerini biliyorum" şeklinde konuştu.

"KIBRIS'TAKİ BM MENSUPLARI BARIŞIN GELMESİNİ BEKLİYOR"

Öte yandan Lund, Kıbrıs'ta olası bir çözüme inancının olup olmadığı sorusuna ilişkin ise şu ifadelere yer verdi: Bu cevaplandırması çok zor bir soru , benim görevim çatışmaların tekrar başlamasını engellemektir. Bunu sağlayarak barış sürecine de katkı koyuyorum. Kıbrıs'taki BM mensupları özellikle bu ofisteki herkes çözüm gününün gelmesini istiyor. Diğer çözüm planlarına bakılırsa bunun zaman aldığı görülüyor ama herkesin beklentisi çözümün gerçekleşmesi yönünde"

TARAFLARA 'İLERİYE BAKIN' MESAJI

Barış Gücü Komutanı Lund, Kıbrıs'taki Rum ve Türk toplumuna da mesaj verdi. Lund, Net mesajım şudur. O da her iki toplumun geçmişe takılmadan ileriye bakmaları gerekir. Geçmişi değiştiremezsiniz o sebeple ileriye bakın demek istiyorum. Son olarak söyleyebileceğim insanlar çözüm bulmak isterlerse çözüm bulurlar"

"RUM TARAFINA AYRICALIK ALGISI VARSA ÇÜRÜTÜLMELİDİR"

Sorulara samimi cevaplar veren Lund, genellikle KKTC ve Türkiye'de BM Rum Kesimi'ne daha ayrıcalık tanıyor algısına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Lund, " Bu algı Kıbrıs'a geldiğimde kulağıma çokça geldi. Bu algının çürütülmesi gerekir. Bu sebeple iki tarafın yetkilileri ile görüştüm. Hatta adanın doğusundan batısına gezdim. Herşeye rağmen BM ve ben iki topluma da eşit yaklaşıyoruz. Adada her iki tarafında katkı koyması gereken bir çok konu var. Herhangi bir olayın iki tarafı olmakla birlikte herşey siyah beyaz kadar açıkta değildir. Elbette bunun aralarında var."

KRİSTİNE LUND KİMDİR?

Tümgeneral Lund'ın, 1986 yılında BM'nin Lübnan'daki barış gücündeki görevinden bu yana uzun bir hizmet dönemi bulunuyor. 2007-2009 yılları arasında Norveç Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcısı görevinde bulunan Lund, 2009 yılında tümgeneral rütbesini alan ilk kadın komutan olurken, Norveç İç Güvenlik Kurmay Başkanı olarak seçilmişti. 1991 yılında Çöl Fırtınası Operasyonu'nda Suudi Arabistan'da görev alan Lund'a, BM Koruma Gücü UNPROFOR ve BM'nin Lübnan'daki geçici gücü UNIFIL ile NATO'nun Afganistan'daki gücü ISAF'ın Genel Merkezi'nde de hizmette bulunmuştu.Tümgeneral Lund, 2009 yılında bu rütbeye terfi eden ilk kadın askeri yetkili olmuştu. Lund görevi, Çin'li Tümgeneral Chao Liu'dan 13 Ağustos 2014 tarihinde devraldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türk komutanlar sorumlulukları ile hareket ediyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN