İşgalin son bulması için takvim belirlenmeli

Giriş Tarihi: 22.9.2014 13:44

Filistin yönetimi, topraklarındaki işgalin son bulması için takvim belirlenmesi konusunu BMGK'ya taşımaya hazırlanıyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin son bulması için takvim belirlenmesi konusunu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşıyacaklarını ve bu konuda uluslararası toplumdan destek beklediklerini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'a giden Malki, uçakta AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Uluslararası camianın Filistin meselesi konusunda sorumluluklarını yerine getirmesinin zamanının geldiğini ifade eden Malki, "İşgal 1948'den bu yana devam ediyor ve artık uluslararası toplum işgalin son bulacağı zamanın belirlenmesi konusunda Filistinlilere destek olmalıdır" dedi.

Malki, uluslararası toplumun izlediği stratejinin, İsrail-Filistin arasındaki çatışmayı sonlandırmak değil "idare etmek" üzerine kurulu olduğunu ve işgalin sonlanması için adım atılması durumunda İsrail'in vereceği tepkiden çekinildiğini belirtti.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN BASKISI"


Malki, Filistin devletinin kurulması için "artık geri sayıma başlamak istediklerini", Arap Birliği'nin dışişleri bakanları toplantısında ele alınan konunun BM Genel Kurulu'nda da görüşülmesi için Filistin heyetine talimat verildiğini belirtti.

Filistin tarafına ABD ve diğer ülkeler tarafından baskı uygulanabileceğini düşündüğünü dile getiren Malki, "ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e stratejimizi ilk açıkladığımızda destek görmedik bilakis bunu BMGK'ya taşımanın fayda getirmeyeceği yönünde bizi ikna etmeye çalıştı. Biz bundan başka seçeneğimiz olmadığına, iki devletli çözüme, Kudüs'ün barış kenti olabileceğine ve iyi komşuluk ilişkilerine inanıyoruz" diye konuştu.

BM Genel Kurulu dönem toplantılarında, IŞİD sorununun önemli bir yer tutacağına da değinen Malki, "IŞİD, geçici bir olgu ve yakın zamanda da sona erecek. Biz, dünyada yaşanan tüm sorunlara rağmen Filistin meselesinin merkezi bir yere sahip olduğuna inanıyoruz ve pek çok ülkenin bize destek verdiğini biliyoruz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşgalin son bulması için takvim belirlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN