Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ilk kez IŞİD'e karşı kullandı

ABD ordusu, Arap ülkelerinin de desteğiyle Suriye'deki IŞİD'e ait 50 hedefi vurdu. ABD, Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonda bir "ilk"e imza attı. ABD ordusu 139 milyon dolarlık F-22'lerini ilk kez göreve çağırdı. Radardan kaçmakta usta olan bu avcı uçakları, IŞİD'in hedeflerini yerle bir etti.

Giriş Tarihi: 23.9.2014 14:27 Güncelleme Tarihi: 23.9.2014 14:29
ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ni jetlerle, Tomahawk füzeleriyle ve insansız hava araçlarıyla vurdu.

IŞİD'in kalesi konumundaki Rakka'nın başlıca hedef olduğu operasyonda, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi'nin kuzeyindeki Amerikan savaş gemileri kullanıldı.

Savaş gemilerinden F-16, F-18 ve F-22 savaş uçakları havalandı. Amerikan basını "yırtıcı kuş" olarak bilinen F-22'lerin ilk kez bir operasyona katıldığını duyurdu. Dünya üzerinde sadece ABD ordusunun sahip olduğu 139 milyon dolarlık F-22'lerin en önemli özelliği radara takılmıyor olması.

ABD'nin Suriye ordusundan gelebilecek olası bir missilemenin önüne geçmek için bu uçakları tercih etmiş olabileceği belirtiliyor.

ABD ordusu, IŞİD'e yönelik operasyonunda Tomahawk füzelerini de ilk kez kullandı. Körfez Savaşı'nda sıkça kullanılan bu füzeler, sabit hedefleri vurmaktaki başarısıyla biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ilk kez IŞİD'e karşı kullandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN