Afgan halkı için bir başarı

Türkiye, Afganistan'da iki tur halinde düzenlenen devlet başkanlığı seçiminin sonucunu memnuniyetle karşıladı.

Giriş Tarihi: 23.9.2014 11:15
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Afganistan'da 5 Nisan ve 14 Haziran tarihlerinde iki tur halinde düzenlenen devlet başkanlığı seçimi sonucunun açıklanmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edilerek, "Seçimleri kazandığı açıklanan devlet başkanı adaylarından Dr. Eşref Gani Ahmedzai'yi tebrik ediyor ve bu sonucun kardeş Afganistan için hayırlı olmasını diliyoruz" denildi.

Bakanlık açıklamasında, "Esasen devlet başkanlığı seçimi, Afganistan halkının kendi geleceğine karar verme iradesini göstermiş olması hasebiyle ve süreçte rol üstlenen Afganistan kurumlarının sergilediği profesyonellik itibariyle tüm Afgan halkı için bir başarı ifade etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Diğer yandan, seçimin ikinci turunda yarışan adayların bir milli birlik hükümeti kurulması yönünde ortaya koydukları ortak iradenin, seçim sonuçlarından bağımsız olarak, Afganistan halkının tüm kesimleriyle, bir bütün halinde, ülkelerini daha ileriye götürme kararlılığında olduğunu ve ortak bir ideale inandığını göstermek bakımından, ayrıca önem taşıdığı kaydedilen açıklamada, Afganistan'ın geleceği için ümit vaad eden en önemli husus olan bu ülkü birlikteliğinin mimarlarının tebrike şayan olduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu sürece katkısı bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin çabalarının da önemsendiği vurgulanarak, süreçte bundan sonraki beklentinin tüm Afgan halkını kucaklayacak yeni bir hükümetin, devlet yapısını güçlendirmek suretiyle, Afganistan'ın karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve sınamalarla mücadele kapasitesinin artırması olduğu aktarıldı.

Bu süreçte Afgan halkının da tüm bireyleriyle, kurulacak hükümeti sahiplenmesi, Afganistan'ın bu kritik süreçten güçlenerek çıkması bakımından önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Türkiye Afganistan'ın barış, istikrar ve refahı için kardeş Afgan halkına her alanda verdiği desteği bundan sonra da sürdürecektir" ifadesine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afgan halkı için bir başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN