Müzakereler yeniden başladı

İsrail ile Filistin arasında kalıcı ateşkesin müzakere edildiği dolaylı görüşmeler, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.

Giriş Tarihi: 23.9.2014 16:34 Güncelleme Tarihi: 23.9.2014 16:56
Filistin heyetine başkanlık eden Azzam el-Ahmed AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Mısır İstihbarat Başkanı Muhammed Ferid et-Tehami ile müzakere programını görüşeceklerini belirtti.

Müzakerelerin Kurban Bayramı ve bugün başlayıp 10 gün süren Yahudi bayramlarının ardından sonra ereceğini ifade eden Ahmed, 26 Ağustos'ta varılan ateşkes anlaşmasının, ittifak edilmemiş diğer meseleleri görüşmek üzere müzakerelere devam edilmesini öngördüğünü hatırlattı.

Milli mutabakatın önündeki engelleri ele almak üzere Hamas ve Fetih arasındaki uzlaşı görüşmelerinin ise yarın başlayacağını ifade eden Ahmed, görüşmelerde Gazze'ninyeniden imarı, sınır kapılarının güvenliği, İsrail saldırıları sırasında Hamas'ın Fetih mensuplarına yönelik tutumlarının konuşulacağını kaydetti.

Fetih, Hamas, İslami Cihad ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nden oluşan Filistin heyeti, İsrail ile dolaylı görüşmelere katılmak için dün akşam Kahire'ye gelmişti.

FİLİSTİN HEYETİ KINADI


Öte yandan, müzakereler için Kahire'de bulunan Filistin heyeti yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'da iki Filistinliye suikast düzenlemesini kınayarak, bu eylemin müzakereleri iptal etmek amacıyla yapıldığını ileri sürdü.

Heyet tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "İsrail işgal güçlerinin El Halil kentinde Filistin halkına yönelik evlere baskın yapma, bir binayı yakma ve yıkma, Amir Ebu Iyşe ile Mervan el-Kavasımi'ye suikast düzenleme ve Filistinlileri gözaltına alma gibi çirkin suçları işlediğinin bilgisini aldık" denildi.

Açıklamada, "Filistin heyeti tamamen, El Halil'deki operasyonun kabul edilemez olduğuna ve 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolmasının ardından yaşananları gizlemek, Filistin halkının sıkıntılarının giderilmesi amacıyla yürütülen müzakereleri ortadan kaldırmak için yapıldığına inanıyor" ifadeleri kullanıldı.

"İSRAİL'İN GİZLİ AJANDASI VAR"


İsrail'in saldırılar için Mısır'ın ara buluculuğuyla dolaylı müzakerelerin başladığı günü özellikle seçtiği, bu durumun "İsrail'in ateşkes çabalarını durdurma, vahşi katliamlarını sürdürme, sorumluluklarını yerine getirmeme" gibi gizli ajandasının olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Filistin heyeti açıklamasında ayrıca İsrail'in saldırılarını durdurmasını, Gazze Şeridi'nin yeniden imar edilmesini, uzun yıllardır Gazze'ye uygulanan "zalim abluka"nın sonlandırılmasını talep etti.

MÜZAKERELERE ARA VERİLDİ


Fetih, Hamas, İslami Cihad ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nden oluşan ve İsrail ile dolaylı görüşmelere katılmak için dün akşam Kahire'ye gelen Filistin heyeti El Halil'de 2 Filistinlinin öldürülmesinin ardından konuyu görüşmek üzere otellerine döndü. Suikast sebebiyle müzakereler kesildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzakereler yeniden başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN