Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mescid-i Aksa'da gerginlik

Bir grup Yahudi yerleşimcinin, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmesi gerginliğe neden oldu.

Giriş Tarihi: 24.9.2014 09:57
Aksa'nın El-Meğaribe Kapısında toplanan Filistinliler yerleşimcilerin girişine engel olmaya çalıştı. İsrail askerleri Filistinli gruba ses bombası ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti. Çıkan olaylarda bazı Filistinliler yaralandı.

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Haşanah" tatili nedeniyle İsrail askerleri, 45 yaş altı kadın ve erkek Filistinlilerin girişlerine dünden bu yana izin vermiyor.

Öte yandan, Eski Şehir'in girişlerinde, sokaklarında ve Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki İsrail askerlerinin sayısı arttırıldı.

Geçen yıl da İsrail yönetimi "Roş Haşanah" nedeniyle ilan ettiği 3 günlük resmi tatil boyunca Mescid-i Aksa'ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa'ya topluca girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti. Aksa'nın kapısında toplanmaya başlayan Filistinlilerin tepkisi üzerine İsrail askerleri geri adım atarak kapıları ziyaretçilere açmış ve camiye girişlere yeniden izin vermişti.

İsrail askerleri, Ramazan ayı boyunca 50 yaş altı Müslümanların Mescid-i Aksa'ya cuma namazlarında ve Kadir Gecesinde girişine izin vermemiş, buna tepki gösteren Filistinlilerle İsrail askerleri arasında meydana gelen çatışmalar kısa sürede tüm şehre yayılmıştı.

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya gezi düzenliyor. Filistinlilerin tepkisini çeken bu ihlaller, taraflar arasında çoğu zaman gerginliğe dönüşüyor. İsrail, bu gerekçelerle de zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Toplam 51 gün süren saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa'da gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN