IŞİD yok edilmeli

Giriş Tarihi: 25.9.2014

ABD Başkanı Obama, BM Güvenlik Konseyi'nde konuştu. İran, Rusya, Çin ve hatta BM'yi eleştiren Obama, terör örgütü IŞİD hakkında da "Bu ölüm şebekesi yok edilmeli" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun yıllık toplantısı dün BM'nin New York'taki merkezinde başladı. Ana gündem maddesini Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik mücadelenin oluşturduğu toplantıda ABD Başkanı Barack Obama merakla beklenen konuşmasını gerçekleşti. Obama IŞİD operasyonlarına ağırlık verdiği konuşmasında Rusya'yı Ukrayna politikası yüzünden Çin'i de Asya-Pasifik'teki politikalardan dolayı eleştirdi. İran'a da nükleer anlaşma konusunda "tarihi fırsatı kaçırmayın" diyen Obama Gazze'deki statükonun sürdürülemeyeceğini söyledi. BM'nin uluslararası işbirliği sağlama noktasında eleştirildiğini hatırlatan Obama, terör örgütü IŞİD'in ise geriletilmesi ve yok edilmesi gerektiğini belirterek, "Bu katillerin anladığı tek dil, kaba kuvvet dili. Dolayısıyla ABD, bu ölüm şebekesini parçalamak için geniş bir koalisyonla birlikte çalışacak" dedi. Ortadoğu'daki mezhepsel savaşların yol açtığı yıkımın farkına varmanın zamanının geldiğini belirten Obama, "Net olalım: Bu hiç kimsenin kazanmadığı bir savaş" diye konuştu. Obama, Müslüman gençlere seslenerek ABD'nin İslam'la savaşta olmadığını vurguladı. Obama, "İslam barış ve eğitim dinidir. Müslümanlar onurlu, adalet duygusuyla yaşayan insanlardır. Milyonlarca Müslüman Amerikalı ülkemizin dokusunu oluşturmakta. Biz bir bütünüz" ifadelerini kullandı. IŞİD'in ideolojisi çürütülünce yok olacağını savunan Obama, koalisyonda 40'tan fazla ülkenin bulunduğunu hatırlatarak, IŞİD'le mücadelede tüm dünyanın desteğini istedi.

KOBANİ'YE İLK OPERASYON
IŞİD'in durdurulmasına yönelik ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun çalışmaları sürdü. ABD dün Irak ve Suriye'de IŞİD üslerini yine vurdu. Irak'ta Bağdat çevresi ile Erbil hedef alındı. Suriye'de ise ülkenin doğusundaki IŞİD üsleri vuruldu. Bir diğer operasyon haberi de son günlerde en az 130 bin Kürt'ün Türkiye'ye sığındığı Suriye'deki Kobani kentinden geldi. Uluslararası ajanslara göre Kobani'nin çevresi ilk kez hedef alındı. Bölgedeki 8 köyde IŞİD'e yönelik en az 10 hava saldırısı düzenlendi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, uçakların Türkiye tarafından geldiğini ileri sürdü. Türk yetkililer iddiaları reddetti. Henüz hiçbir koalisyon ülkesi Kobani operasyonunu üstlenmedi.

HORASAN'IN LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ
ABD'nin salı gecesi Suriye'de tek başına yürüttüğü Horasan operasyonunun detayları ortaya çıktı. ABD Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Direktörü Korgeneral William Mayville, Horasan grubunun ABD ve Avrupa genelinde tıpkı 11 Eylül saldırıları gibi eylem yaptığını duyurdu. Mayville, örgütün eyleme geçme noktasında son aşamaya geldikleri için vurulduğunu söyledi. ABD'li yetkililer Arap müttefiklerinden bağımsız olarak vurdukları Horasan grubundaki zayiatı tespit etmeye çalışıyor. Ancak ABD basınına göre operasyonda örgütün lideri Muhsin El Fadli'nin öldürüldüğü düşünülüyor. Horasan, ABD açısından IŞİD'den daha büyük bir tehdit. Grup, Afganistan ve Pakistan'da uzun süre savaşan tecrübeli eski El Kaide militanlarından oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD yok edilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN