Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En azılı haydut Robin Hood mu?

Helikopterle 2 kez hapisten kaçan "Yunanistan'ın en azılı haydudu"nun, parasını yoksullarla paylaştığı öne sürülüyor

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Yunanistan'ın en azılı suçlularından Vassilis Paleokostas'ın BBC tarafından "Robin Hood" olarak lanse edilmesi, Yunan güvenlik makamlarını küplere bindirdi. Banka soygunu, polisle çatışma, adam kaçırma gibi sayısız suça karışan ve cezaevinden iki kez helikopterle sansasyonel bir şekilde kaçmayı başaran Paleokostas ülkenin "en çok arananlar" listesinin başında yer alıyor. Adı hiç cinayet olayına karışmayan 48 yaşındaki Paleokostas'dan 2009'dan beri haber alınamıyor. Ancak topladığı yüklü miktarda parayı doğup büyüdüğü Trikala'da yaşayan yoksullara dağıttığı yolundaki söylentiler, onu bir fenomen haline getiriyor. Basın da azılı haydutu, "Paleokostas Hava Yolları" gibi söylemlerle karikatürize ediyor. Haziran 2008'de rehin aldığı ünlü fabrikatör Yorgos Mylonas için 13 milyon euro fidye alan Paleokostas iki ay sonra yakalandığında paranın 5 milyon 800 bin eurosu kayıptı. Halk arasında yayılan rivayete göre Paleokostas bu parayı yoksullara dağıtmıştı.

REHİNESİ BİLE HAYRANI

Kurtulduktan sonra verdiği ifadelerde Paleokostas'ın "çok zeki biri" olduğunu belirten Mylonas, 13 gün boyunca yaptıkları sohbetlerden birinde Paleokostas'a "Haydut olmadan önce bana gelseydin sana fabrikamda çok iyi bir iş bile verebilirdim" dediğini söylemişti. Paleokostas yakalandıktan tam 6 ay sonra, 2009'un Şubat ayında, 2006'da olduğu gibi Atina'nın Korydallos Cezaevi'nin avlusuna inen özel bir helikopterle kaçmayı başarmış ve bu haberle dünya gündemine oturmuştu. O günden beri izine rastlanmayan Paleokostas'a "Binbir Surat" ve "Fantoma" gibi lakaplarlar takılması, onun sık sık kıyafet değiştirmiş olmasından, hatta kadın kılığına bile bürünmekten kaçınmamasından kaynaklanıyor. Yıllar boyu Paleokostas ile "kovalamaca" oynayan, ancak onu her yakalayışından sonra firar etmesini önleyemeyen dedektif Dimitris Gravanis de artık emekli olmasına rağmen takibi ömrünün sonuna kadar sürdüreceğini belirtiyor. Gravanis, "Konu Vassilis'in tekrar suç işleyip işlemeyeceği değil, suçu ne zaman işleyeceği" diye konuşuyor.

AVLUYA HELİKOPTER İNDİRİYOR
Paleokostas 2006'da ve 2009'da Atina'daki Korydallos Cezaevi'nin avlusuna inen helikopterle kaçmayı başarmıştı. Sık sık kılık değiştirdiği söylenen azılı hayduttan, son firarından beri haber alınamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En azılı haydut Robin Hood mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN