Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama Sisi'ye insan hakları endişelerini iletti

ABD Başkanı Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığı görüşmede Mısır'daki insan haklarına dair endişelerini iletti.

Giriş Tarihi: 26.9.2014 08:51
ABD Başkanı Barack Obama, New York'ta devam eden BM Genel Kurulu 69'uncu dönem genel görüşmeleri sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Obama, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "ABD-Mısır ilişkisi, çok uzun zamandır güvenlik politikamızın ve Ortadoğu'daki politikamızın önemli bir köşe taşı oldu" dedi.

Obama, Sisi ile İsrail-Filistin meselesi, Gazze'deki durum, Libya, IŞİD, Irak ve Suriye gibi konularda ilk kez yüz yüze görüşme imkanı bulduğuna işaret etti.

Görüşmeyle ilgili bilgi veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, iki liderin askeri istihbarat ve terörle mücadele dahil olmak üzere bir dizi konuda işbirliğini artırma üzerinde mutabık kaldığını dile getirdi. Rhodes, görüşmede Obama'nın Mısır'ın ekonomik reform ajandasına destek sözü verdiğini kaydetti.

Görüşmede Obama'nın, Mısır'ın siyasi yönelimine dair devam eden endişelerini ve demokratik reformların takip edilmesi ihtiyacını dile getirdiğini, bu konularda iki liderin "açık sözlü" bir görüşme yaptığını söyleyen Rhodes, Obama'nın ifade özgürlüğü ve adil yargılanma haklarının önemine işaret etmenin yanı sıra tutuklu gazeteciler dahil Mısır'daki insan haklarının durumuna dair endişelerini vurguladığını belirtti.

Obama'nın görüşmede, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söylediği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama Sisi'ye insan hakları endişelerini iletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN