Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola kurbanları 3 bin sınırını aştı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ebola 3 bin 91 can aldı. Ancak bölgede görev yapan sağlık çalışanlarına göre bilanço daha ağır... IMF'ye göre de Liberya, Gine ve Sierra Leone'nin 170 milyon dolar daha yardıma ihtiyacı var

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Batı Afrika ülkelerinde geçtiğimiz yılın aralık ayında patlak veren ve son aylarda milyonlarca insanı tehdit eder hale gelen ebola salgını büyümeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) cuma akşamı açıkladığı raporunda, virüsün şimdiye kadar 3 bin 91 kişinin hayatına mal olduğunu duyurdu. Kurum toplamda 6 bin 574 kişinin hastalığa yakalandığı söylerken, bölgedeki sağlık çalışanları ve bağımsız muhabirler gerçek bilançonun resmi rakamlara yansıyandan çok daha ağır olduğunu aktarıyor. Salgından en çok etkilenen ülkeyse ebolaya bin 830 kurban veren Liberya oldu. WHO, sadece son 2 günde sadece Liberya'da 150'den fazla kişinin öldüğünü bildirdi. Gelişmiş ülkelerin yanısıra bölgeye yardım gönderen uluslararası kurumlardan biri olan Uluslararası Para Fonu (IMF) da Liberya'ya 50, Gine'ye 40, Sierra Leone'ye de 40 milyon dolar olmak üzere, toplamda 130 milyon dolarlık acil yardım yapacağını duyurdu.

OBAMA: TEKRAR ETMEMELİ
"IMF, hastalığın hızla kontrol altına alınması ve ekonominin yeniden inşa edilmesi için salgından etkilenen hükümetler ve onların kalkınma ortaklarıyla birlikte çalışıyor" diyen kurum başkanı Christine Lagarde, bu üç ülkenin en az 170 milyon dolarlık bir yardım paketine daha ihtiyaç duyduğunu söyledi. Uluslararası toplumun ebola salgınıyla mücadelede daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyleyen ABD Başkanı Barack Obama ise "Eğer kontrol altına alınmazsa, bu salgın önümüzdeki aylarda yüz binlerce kişiyi öldürebilir" dedi. Salgını "Bölgesel ve küresel güvenlik için giderek büyüyen bir tehdit" olarak nitelendiren Obama "Böylesine büyük bir trajedinin bir daha başımıza gelmeyeceğinden emin olmalıyız" diyerek, gelişmiş ülkeleri ve küresel kuruluşları yardıma çağırdı.

VİRÜSÜN KâŞİFİNDEN 'BARIŞ GÜCÜ GELSİN' ÇAĞRISI
Ebola virüsünü 1976'da keşfeden bilim insanları arasında yer alan Belçikalı araştırmacı Peter Piot, Birleşmiş Milletler'in salgın bölgelerine Barış Gücü yollaması gerektiğini söyledi. 40 yıl sonra da bu virüsle mücadele etmeye devam eden araştırmacı, salgının daha çok yayılmasının engellenemez sonuçları olacağını vurguluyor. Şu ankinin, bugüne kadarki 25'inci ebola salgını olduğunu belirten Piot,Batı Afrika'da yaşanan bu salgında bütün salgınların toplamından daha fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtiyor. 1994 ve 2008 yılları arasında BM Genel Sekreter vekilliği de yapan Piot, uluslararası barış ve güvenliği tehdit etme potansiyeli olan ebola virüsünün daha çok yayılmasının engellenmesi için BM Barış Gücü'nün devreye girmesi çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola kurbanları 3 bin sınırını aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN