Bakan yardımcısı karantina altında

Giriş Tarihi: 29.9.2014

Liberya'da asistanının eboladan ölümünün ardından Sağlık Bakanı yardımcısı da kendi isteğiyle 21 gün boyunca karantina altına alındı

Batı Afrika'da 3 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan ebola virüsüne karşı alınan önlemler bitmek bilmiyor. Virüsün en çok etkilediği ülke olan Liberya'nın Sağlık Bakanı Yardımcısı Bernice Dahn, ofis asistanının ebola virüsü nedeniyle ölmesinin ardından kendini 21 günlük karantina altına aldı. Dahn'ın virüsün belirtilerini taşımadığı ancak önlem amacıyla böyle bir karar aldığı bildirildi. Ebola nedeniyle bin 830 kişinin hayatını kaybettiği Liberya'da hükümet ebola virüsü taşıdığını düşünen kişilerin 21 gün boyunca kendilerini karantina altına alması çağrısında bulunmuştu. Dahn, "Kanunu biz çıkardık. Onun için ben de 21 gün boyunca evde kaldım. Üstüme düşeni yaptım. Ofisimdeki çalışanlara da 21 gün boyunca evlerinde kalmalarını söyledim. İşte bunu yapmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

HIV İLACIYLA EBOLAYI YENDİLER

Liberyalı doktor Gobee Logan imkânsızlıklar yüzünden 15 ebola hastasına AIDS tedavisinde kullanılan Lamivudine adlı ilacı verdi. Hastaların ikisi hariç tümü hayatta kalmayı başardı. Tedavi edilen 13 hasta halen karantina altında tutuluyor. Ebolanın, HIV'in yok edici bir türü olduğunu söyleyen Logan Lamivudine'in tedavide olumlu sonuç verdiğini belirterek "Hastalığın ilk evresinde tedaviye yardımcı olacağından emindim. Bunu ispatladım" diye konuştu. ABD Salgın Hastalık ve Alerji Enstitüsü Başkanı Dr Anthony Fauci de Lamivudine'in daha önce ebola tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan yardımcısı karantina altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN