Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İskoçya ayrılsaydı istifa edebilirdim'

Giriş Tarihi: 29.9.2014

Partisindeki firelerle sarsılan İngiltere Başbakanı Cameron, İskoçya referandumu hakkında konuştu

IŞİD krizi ve hükümetteki çatırdamalar yüzünden siyasi arenada zor günler geçiren İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinde yayımlanan The Sun gazetesine verdiği röportajda, İskoçya'nın bağımsızlık referandumu yüzünden istifayı düşündüğünü söyledi. 18 Eylül'deki referandum öncesi "İstifa etmeyi düşündüm, çünkü konuya duygusal olarak çok bağlanmıştım. Eğer ayrılık kararı çıksaydı kalbim kırılmış ve incinmiş hissederdim" diyen Cameron, "Bağımsızlık kararının ardından görevi bırakmak kolayı seçmek olurdu. En nihayetinde doğru olan görevde kalmak olurdu" ifadelerini kullandı. Başbakan Cameron, BBC televizyonuna verdiği röportajda ise partisinin son günlerde verdiği iki fireyi değerlendirdi. Cameron, Muhafazakar Parti'den ayrılarak Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'ne (UKIP) geçtiğini duyuran milletvekili Mark Reckless'ın istifasını "yapıcılıktan uzak ve düşüncesizce" ifadeleriyle nitelendirdi. Douglas Carswell adlı milletvekili de geçtiğimiz hafta muhafazakar kanattan UKIP'e geçmişti.

SKANDAL FİRE GETİRDİ

Röportajdan kısa bir süre sonra İngiltere kamuoyu bir diğer istifa haberiyle daha çalkalandı. Sivil Toplum Bakanı Brooks Newmark, bir muhabirle yaşadığı yasak aşkın fotoğrafları yüzünden istifa ettiğini açıkladı.

'İDEAL BİR BAŞLANGIÇ OLMADI'
Önümüzdeki yılki genel seçimlerden önce düzenlenen son Muhafazakâr Parti konferansında konuşan Cameron "Seçim süreci için ideal bir başlangıç olmadı" dedi. Cameron BBC'ye röportaj verirken "yasak aşk skandalından" haberdar değildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İskoçya ayrılsaydı istifa edebilirdim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN