", 'nın alternatifi değil"

Cumhurbaşkanı , 'nın Avrupa'ya gaz ihracını kesmesi halinde İran'ın Rusya'nın alternatifi olacağına ilişkin iddiaları reddetti.

Giriş Tarihi: 30.9.2014 21:47
Ruhani, 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Avrupa ülkelerine gaz ihracını durdurması halinde şu anki şartlarda , bu ülkeler için Rusya'nın alternatifi olmayacak" ifadesini kullandı.

Batı ülkeleri tarafından yaptırım uygulanan Rusya'ya yaptırımlarla mücadele etmesi için İran ürünlerini ihraç edebileceklerini ifade eden Ruhani, "Şu anda Rusya hükümeti ve halkına elimizden gelen tüm yardımı sağlayacağız. Gerekli ticari prosedürlerin tamamlanması halinde Rusya halkı gelecek yıl dükkanlarında İran ürünlerini görecek" dedi.

Ruhani, Rusya ile ticarette yakın zamanda barter sistemini kullanmayı planladıklarını belirterek, bunun Batı'nın Rusya'ya yaptırımları başlamadan önce alınan bir karar olduğunu hatırlattı.

Nükleer müzakereler konusuna da değinen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın nihai anlaşmaya varmak için kararlı olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkelerinin de kararlı olması halinde, nükleer meselede anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

ABD ve AB'nin, Ukrayna krizi bağlamında Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlara bu ülke "gıda ambargosu" kararıyla karşılık vermişti. Rusya, 7 Ağustos'tan itibaren AB, ABD, Norveç, Kanada ve Avustralya'dan meyve, sebze, et, balık ve süt ürünleri alımını bir yıllığına durdurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İran, Rusya'nın alternatifi değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN