Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD saldırılardan kaçmak için taktik değiştirdi

ABD öncülüğündeki hava saldırıları karşısında taktik değiştiren IŞİD, hızlı bir şekilde yer değiştiriyor.

Giriş Tarihi: 30.9.2014 01:02 Güncelleme Tarihi: 30.9.2014 10:23
Terör örgütü IŞİD'in, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına karşı taktik değiştirdiği bildirildi.

Suriyeli aktivist Muhammed Nureddin, IŞİD'in hava saldırıları karşısında artık sürekli ve hızlı bir şekilde yer değiştirdiğini belirtti.

"IŞİD BAĞDAT'I KUŞATTI" İDDİASI

Nureddin, IŞİD'in Halep kırsalındaki bazı bölgelerdeki militanlarını geri çektiğini ve bazı barikatlarını kaldırdığını, Ahtarin'deki üslerini boşaltıp İhtimelat ve Tel Rişaf gibi coğrafi açıdan girilmesi zor yerlere çekildiğini kaydetti.

Nureddin, "IŞİD'in Halep kırsalından çekilmek gibi bir gayesi yok üstelik bölgedeki kontrolü artırmak için çalışıyor. Bu amaçla bir kaç gündür Ayn el-Arab (Kobani), Azez, Mari, Tel Rafet ve Afrin'i ele geçirmek için plan yapıyor" dedi.

IŞİD'in taktik değişiklikleri arasında "araç konvoylarının kaldırılması ve gövde gösterilerine son verilmesi, can kaybını aza indirmek için motorsiklet kullanımının arttırılması" olduğuna değinen Nureddin, IŞİD'in Nusra Cephesi, Ahraru'ş Şam ve Ceyş el-Muhacirin örgütlerinin aksine kasaba ve köylerdeki tüm üslerini boşaltmadığını kaydetti.

Aktivist Muhammed Nureddin, "IŞİD dışındaki diğer örgütlerin sivil kayıpları engellemek için çabaladığını ancak IŞİD'in böyle bir faaliyet içinde olmadığını" sözlerine ekledi.

Öteyandan yerel kaynaklar terör örgütü IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerdeki evlere silah zoruyla örgüt flamasını astırdığını aktarıyor.

ABD'nin öncülüğünde Avrupa ve Arap ülkelerinin iştirakiyle kurulan uluslararası koalisyon Irak ve Suriye'de örgütün ilerleyişini durdurmak için geçen salı hava saldırılarına başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD saldırılardan kaçmak için taktik değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN