"IŞİD'i hafife aldık"

ABD Başkanı Obama, katıldığı televizyon programında ülkesinin IŞİD'i hafife aldığını itiraf etti. IŞİD militanlarının ise Irak'ın başkenti Bağdat'a 10 kilometreye kadar yaklaştığı kaydedildi

Giriş Tarihi: 30.9.2014
I rak'ta 8 Ağustos'tan, Suriye'de de 22 Eylül'den bu yana IŞİD'e yönelik hava saldırıları emri veren ABD Başkanı Barack Obama, açıklamalarıyla yine şaşırttı. Daha önce "IŞİD'e karşı henüz bir planımız yok" diyen Obama bu kez de "IŞİD'i hafife aldık" ifadesini kullandı. Ülkesinde CBS televizyonunda yayımlanan 60 Minutes programına katılan Obama, bir soru üzerine, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'ın, ABD'nin "Suriye'de olanları hafife aldığı" yönündeki sözlerine katıldığını belirtti. Obama, Suriye'nin IŞİD militanları için "sıfır noktası" haline geldiğini söyledi. "Esad yönetimi altında Suriye'de istikrar sağlayamayız. Suriye'nin birleşik kalabilmesi için, Esad'ın tüm bu süreci yönetmesi mümkün değil. Diğer taraftan, ABD'ye yönelik acil tehditler açısından, IŞİD ve Horasan örgütü Amerikalıları öldürebilir" diyen Obama'ya sunucu "Yani bu aşamada IŞİD'in Beşar Esad'dan daha önemli olduğunu mu söylüyorsunuz" sorusunu yöneltti. Obama, "Söylediğim şu; bunların hepsi birbiriyle bağlantılı ancak uğraşılması gereken daha acil bir tehdit var" şeklinde cevap verdi. Obama bölgede siyasi çözümün ise ancak Sünniler ve Şiiler arasındaki uyumla sağlanabileceğini belirtti.

SURİYE SALDIRILARDAN MEMNUN

ABD liderliğindeki koalisyon, dün Irak ve Suriye'deki IŞİD üslerine 11 hava saldırısı daha düzenledi. IŞİD'in Suriye'deki hedeflerine 8, Irak'taki hedeflerine 3 saldırı gerçekleştirildi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, koalisyon güçlerinin ülkesinde IŞİD'e düzenlediği saldırılardan memnun olduğunu belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise ABD jetlerinin Suriye'deki tahıl değirmenini vurarak sivilleri öldürdüğünü öne sürdü.

BAĞDAT'IN KAPISINA DAYANDILAR

Bu arada Irak'ta IŞİD militanları Bağdat'ın kapısına kadar dayandı. BBC'nin haberine göre IŞİD, bazı bölgelerde başkente 10 kilometre yaklaştı. Ancak Irak hava kuvvetlerinin IŞİD'i püskürttüğü belirtildi. Bazı haber kaynaklarına göre; IŞİD önceki gün bin Irak askerini öldürdüğünü iddia ederken, Diyala'da ise büyük darbe yedi. Ordu ve polisin operasyonlarında 100 militan öldürüldü, 16 köyde kontrol sağlandı.

'BAĞDADİ' SETTE
Irak hükümeti IŞİD'i durdurmaya çalışırken, devlettelevizyonunda IŞİD örgütü ile alay eden "Hurafe Devleti" isimli bir dizi başladı. Yapımcılar, IŞİD'in oluşturduğu korku ortamını dağıtmak istediklerini söylüyor. Dizide IŞİD'in lideri Ebu Bekir Bağdadi ile de dalga geçiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"IŞİD'i hafife aldık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN