Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler üç gündür Ürdün'e giremiyor

Suriyeli sığınmacılar, son üç gündür Ürdün'e giriş yapamıyor.

Giriş Tarihi: 30.9.2014 14:27
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Ürdün Temsilcisi Andrew Harper, son 3 gündür Ürdün'e Suriyeli sığınmacının giremediğini belirtti.

Harper, sınırda bekleyen en az 200 Suriyeli sığınmacının bulunduğunu ifade ederek, Suriyeli sığınmacıların ülkeye girememelerinin nedeninin bilinmediğini ve bu konuyu Ürdün hükümeti ile görüşeceklerini söyledi.

Harper, Ürdün hükümetinin sınırı güvenlik nedeni ile kapatmış olabileceğini ancak sığınmacıların da ülkeye girişlerinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Konu üzerine açıklama yapan Ürdün Medya ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momeni ise Suriyeli sığınmacılara dair politikalarının değişmediğini ancak IŞİD'e karşı başlatılan saldırıların ardından sınırda güvenliğin artırıldığını kaydetti.

Momeni, sığınmacıların girişini sağlamak için devlete bağlı yardım kuruluşları ile çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Suriye ile 375 kilometre sınırı olan Ürdün'de 618 bini UNHCR'a kayıtlı, 1 milyon 300 bin Suriyeli sığınmacının bulunduğu belirtiliyor.

Ürdün'de Zateri, Ezrak, BAE, Bahçe ve Cyber City Kampı olmak üzere Suriyeli sığınmacıların barındığı 5 kamp bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler üç gündür Ürdün'e giremiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN