Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için günlük 10 milyon dolar harcıyor

Savunma Bakanlığı 'i vurmanın bedelinin günlük 10 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 1.10.2014 07:50 Güncelleme Tarihi: 1.10.2014 09:47
Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD ve koalisyon güçlerinin terör örgütü 'in Suriye ve Irak'taki hedeflerine yönelik saldırılarının örgütü izlediği taktiği değiştirmeye ittiğini söyledi.

Kirby, Pentagon'da, IŞİD'in Suriye'deki ve Irak'taki hedeflerine yönelik bir haftayı geride bırakan saldırılara ilişkin basın toplantısı düzenledi. ABD ordusu ve koalisyon güçlerinin bugüne kadar 300'den fazla hava saldırısı düzenlediğini, bunların 230'unun Irak'ta, 76'sının da Suriye'de gerçekleştirildiğini belirten Kirby, örgüte verilen hasara ilişkin ise tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kirby, hava saldırılarının ardından örgütün gücünü nasıl gördüklerinin sorulmasını üzerine, şunları ifade etti;

GÜNLÜK MALİYETİ 10 MİLYON DOLAR

"IŞİD'in hala etkili bir güce sahip olduğuna inanıyoruz. Evet, üzerlerinde kurduğumuz baskıdan dolayı onlar bazı taktiklerini değiştirdi, bundan hiç şüpheniz olmasın. Ancak bu, onları daha az tehlikeli veya daha az etkili yapmıyor. Bu nedenle hem ABD askeri perspektifi hem de koalisyon perspektifinden üzerlerindeki baskıyı sürdürmeye devam edeceğiz."

Kirby, bir soru üzerine, hava saldırılarının maliyetinin günlük 7 ila 10 milyon dolar olduğunu ancak zamanla bu maliyetin yukarılara doğru çıkabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD için günlük 10 milyon dolar harcıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN