Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'dan Türkiye çıkışı

NATO'dan, Türkiye-Suriye sınırında IŞİD tehditi ile ilgili yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Türkiye saldırıya uğrarsa ortak savunma maddesini devreye sokarız" denildi.

Giriş Tarihi: 1.10.2014 17:12 Güncelleme Tarihi: 1.10.2014 17:44

Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5. maddesi, örgüte üye ülkelerin silahlı bir saldırıya uğrayan herhangi bir üye ülkeye yardım etmelerini öngörüyor. Bu madde, NATO tarihinde ilk ve tek kez 2001'deki 11 Eylül saldırılarından sonra uygulandı.

NATO Antlaşması'nın 5. Maddesi:
Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.

TÜRKİYE'YE KRİTİK ZİYARET!

NATO Genel Sekreteri gelecek hafta Türkiye'yi ziyaret edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Türkiye çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN