Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz Saray'da ebola alarmı

ABD'de ilk kez bir hastanın ebola virüsü taşıdığı saptandı. Başkan Obama, ebolaya karşı önlemler ve tecrit uygulamalarıyla ilgili bilgi aldı

Giriş Tarihi: 2.10.2014
Batı Afrika'da 3 bin kişinin ölümüne neden olan ebola, ilk kez ABD'de de tespit edildi. Teksas eyaletindeki Dallas'ta bir hastada virüse rastlandığı, Teksaslı yetkililer tarafından da doğrulandı. Karantina altına alınan hastanın durumunun ciddi olduğu belirtildi. Yerel yönetimler, vakaların salgına dönüşmemesi konusunda alarma geçti. Hastanın iki hafta önce Liberya'dan Teksas'a gittiği ve 29 Eylül'de Dallas'ta bulunan Texas Health Presbyterian Hastanesi'nde tedavi altına alındığı kaydedildi.

PANİĞE KARŞI AÇIKLAMA

ABD Bulaşıcı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin Direktörü Dr. Thomas Frieden konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında "Gelecek haftalarda bu kişiyle temasta bulunanlarda ebola virüsünün çıkma ihtimali yüksek" diyerek durumun ciddiyetini vurguladı. Gerekli adımların bir an önce alınmaya başlayacağını bildiren Frieden, "ABD sınırlarında hastalığa ait tüm izleri sileceğiz" diye konuştu. Frieden ayrıca hastayla birlikte seyahat eden uçak yolcularının ebola tehdidi altında olmadığını, çünkü o sırada virüse ait belirtilerin hastada görülmediğini de açıkladı. ABD'li sağlık yetkilileri ve hukukçular salgın yaşanan ülkelerden gelen insanların hiçbir sağlık kontrolüne tabi tutulmaksızın ABD topraklarına girebilmesinin büyük tehlike oluşturduğunu söyledi. Başkan Obama'nın da Dr. Frieden ile görüştüğünü duyuran Beyaz Saray yönetimi ise halka hitaben yayımladığı mesajda "ABD'de ebola size havadan bulaşmaz, sudan bulaşmaz, gıdadan da bulaşmaz" ifadeleriyle olası paniği önlemeye çalıştı. Öte yandan, Afrika Kalkınma Bankası, ebola ile mücadele için Fildişi Sahili, Liberya, Gine ve Sierra Leone'ye 152 milyon dolarlık yardımda bulunacağını duyurdu.

EBOLA YETİMLERİ TERK EDİLİYOR
Gine, Liberya ve Sierra Leone'de ebola salgını yüzünden ebeveynlerinden birini ya da her ikisini de kaybeden çocukların sayısı 3 bin 700'e ulaştı. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada, çocukların yakınları tarafından da terk edildiği ve izole bir şekilde yaşadıkları belirtildi. Çocukların çoğunun 3-4 yaşlarında olduğu ve genellikle hastanelere bırakıldığı kaydedildi. Bazı çocuklara komşuları tarafından yiyecek verildiği, ancak yanlarına kimsenin yaklaşmadığı bildirildi. Ekim ayı içinde Sierra Leone'de konuyla ilgili bir konferans düzenleneceğini açıklayan UNICEF, bu çocuklara bakacak gönüllüler arıyor.

DENİZCİDE EBOLA ŞÜPHESİ
Ege denizindeki bir gemide fenalaşan ve Çanakkale Devlet Hastanesi'nde ebola karantinası uygulanan gemi personeli Yavuz Durmuş (28) kurtarılamadı. Alınan kan örneklerinden Durmuş'un ölüm nedeninin belirlenmesine çalışılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray'da ebola alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN